Donosy Madoffa na JP Morgan Chase

Bernard Madoff, odsiadujący 150-letni wyrok za zbudowanie wielkiej piramidy finansowej utrzymuje, że dostarczył władzom federalnym informacji na temat roli jaką w jego oszustwie odegrał finansowy kolos JPMorgan Chase

Publikacja: 16.12.2013 14:33

Donosy Madoffa na JP Morgan Chase

Foto: Bloomberg

W e-mailu wysłanym do jednej z amerykańskich stacji telewizyjnych Madoff wyraźnie ma żal, że federalni regulatorzy nie ujawnili tego faktu.

"Nie oczekuję żadnych pochwał za moją pomoc, bo nic nie jest w stanie poprawić mojego wizerunku. Spodziewałem się tylko uczciwej informacji" – napisał w przesłanej wiadomości.

Jego zdaniem władze federalne "bardzo chętnie" skorzystały z przekazanych informacji.  Biuro inspektora generalnego Departamentu Skarbu negocjuje obecnie z JP Morgan Chase wysokość kary jakie bank inwestycyjny będzie musiał zapłacić, za to, że zdawał sobie sprawę iż uczestniczył w oszustwie inwestycyjnym. Według nieoficjalnych doniesień, w grę wchodzi suma rzędu 2 miliardów dolarów.

Madoff, ktory przebywa w Butner Federal Correctional Complex – federalnym więzieniu o średnim rygorze w Karolinie Północnej, miał skontaktować się z Departamentem Skarbu poprzez pośrednika. Biuro inspektora generalnego odmawia jednak komentarza, czy przekazane informacje okazały się pożyteczne.

JP Morgan musi się uporać z oskarżeniami wysuniętymi w 2010 roku przez likwidatora funduszy Madoffa Irvinga Picarda. Wniósł on wówczas pozew do sądu domagając się 19 miliardów dolarów, utrzymując, że bank inwestycyjny znajdował się "w samym centrum oszustwa". Większość zarzutów została oddalona, ale Picard wniósł apelację do Sadu Najwyższego, a Departament Sprawiedliwości oraz władze regulacyjne wysuwają nadal podobne zarzuty. JP Morgan konsekwentnie odmawia komentarzy poza stwierdzeniem, że nie złamał prawa, a jego pracownicy działali w dobrej wierze. Jednak Madoff w swoich e-mailach utrzymuje, że zarówno JP Morgan jak i inne banki musiały sobie zdawać sprawę, że uczestniczą w oszustwie. Miał także informować o znanych mu faktach Picarda, ale biuro tego ostatniego oskarżyło go po "powiększanie swojej roli" w całej sprawie.

Oszust stulecia przyznał się 2009 roku do całego szeregu zarzutów, po ujawnieniu gigantycznej piramidy finansowej, ktorej wartość szacowano na 65 miliardów dolarów. Wysokość strat poniesionych przez inwestorów to około 17 miliardów dolarów. Madoff, który otrzymał 150-letni wyrok próbował wziąć na siebie całą odpowiedzialność. Jednak władze regulacyjne wraz z prokuraturą (federalną i stanu Nowy Jork) po przeprowadzonym śledztwie doprowadziły już do skazania brata oszusta oraz postawiły przed sądem jego współpracowników. W toczącym się obecnie na Manhattanie procesie ujawniono m.in., że Madoff arbitralnie decydował o wysokości zysków i strat swoich klientów. W tym celu podrabiano nawet oficjalne wyciągi z kont, umieszczając w nich fikcyjne transakcje. Madoff miał nawet wydawać wewnętrzne instrukcje aby niektórzy z faworyzowanych inwestorów nigdy  nie ponosili strat, nawet w okresach najgłębszej bessy.

Gospodarka światowa
Scott Bessent będzie nowym sekretarzem skarbu USA
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg