Robert J. Shiller specjalnie dla „Parkietu”

Jeden z najbardziej wpływowych ekonomistów świata, autor wskaźnika cen domów w USA S&P/Case-Shiller w „Parkiecie na święta (w kioskach 24 grudnia) odpowiada na nasze pytania o koniunkturę na giełdzie i przyszłość gospodarki.

Aktualizacja: 23.02.2017 23:38 Publikacja: 22.12.2011 15:01

Robert J. Shiller specjalnie dla „Parkietu”

Foto: Bloomberg

W jakim punkcie cyklu znajduje się obecnie światowa gospodarka?

Nie jestem przekonany, że czeka nas jeszcze siedem chudych lat, ale nawrót recesji w światowej gospodarce w najbliższej przyszłości wydaje mi się dziś poważnym zagrożeniem.

Czy władze powinny podjąć jakieś działania, żeby poprawić koniunkturę? Potrzebna jest kolejna runda ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej (QE) przez Fed?

Program QE w pewnym sensie okazał się skuteczny. Długoterminowe stopy procentowe są dziś w USA na historycznie niskim poziomie, do czego QE się przyczyniło. Ale z drugiej strony to, że kredyt jest tak tani, wcale nie pobudza gospodarki w stopniu, jakiego byśmy sobie życzyli. W ogóle uważam, że bankom centralnym przypisuje się wszechmoc, której one nie mają.

Jakie inwestycje zaleca Pan w 2012 r.?

Na podstawie opracowanego przeze mnie wskaźnika CAPE (wskaźnik cena do zysku skorygowany o czynniki cykliczne), uważam, że akcje w USA są lekko przewartościowane.

 

 

Robert J. Shiller (65 lat) jest profesorem ekonomii na Uniwersytecie Yale i jednym z twórców tzw. ekonomii behawioralnej. Od lat utrzymuje się w pierwszej setce najbardziej wpływowych ekonomistów świata. Znany jest m.in. jako współautor popularnego wskaźnika cen domów w USA S&P/Case-Shiller. Założona przez niego firma inwestycyjna MacroMarkers, w której do dziś jest głównym ekonomistą, publikuje też szereg innych wskaźników ekonomicznych. Shiller jest autorem wielu poczytnych książek, wśród nich „Irrational Exuberance", w której przewidział bańkę na rynku dotcomów. Głośna jest też wydana w 2008 r. książka „Animal Spirits", napisana wspólnie z noblistą Georgem Akerlofem. Od 1980 r. Shiller jest badaczem Amerykańskiego Biura Analiz Ekonomicznych (NBER), które zajmuje się m.in. datowaniem cykli koniunkturalnych w USA.

Gospodarka światowa
Z budżetu amerykańskiego często wyciekają naprawdę duże pieniądze
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Scott Bessent będzie nowym sekretarzem skarbu USA
Gospodarka światowa
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg