Złoto zdystansowało resztę surowców

W tym roku notowania ropy naftowej, gazu czy miedzi szorują po dnie. Do łask inwestorów wraca złoto.

Publikacja: 11.02.2016 14:33

Złoto zdystansowało resztę surowców

Foto: Bloomberg

Złoto coraz częściej pojawia się w portfelach inwestorów. Od początku roku cena uncji kruszcu podskoczyła o 17 proc. do 1240 USD. Żaden surowiec nie zanotował tak dobrego rezultatu.

„Bezpieczna przystań"

Czynnik wspierający trwający rajd cen to globalny wzrost awersji do ryzyka. Przejawia się on paniką na światowych giełdach akcji, niemal każdego dnia kolejne giełdy wchodzą w bessę. A jak wiadomo, w okresach podwyższonej nerwowości złoto odzyskuje pierwotny status tzw. „bezpiecznej przystani".

Analitycy mówi wprost: inwestorzy kupują złoto, ponieważ w tej chwili nie mają innych alternatyw. - Widzimy napływ „gorącego pieniądza" i wzrost zainteresowania złotem ze strony wielu nowych graczy. Wiele wskazuje na to, że trwające odbicie może być kontynuowane – mówi Bloombergowi Bernard Sin z genewskiej firmy tradingowej MKS.

Walutowe wsparcie

Notowania kruszcu wspiera także sytuacja na rynku walutowym. Zwyżki cen złota to ogromnej mierze pokłosie lutowego osłabienia dolara. Złoto jest wyceniane w tej walucie i jego cena zwykle porusza się w kierunku przeciwnym do notowań dolara. Zależność jest prosta: im słabszy „zielony", tym większe szanse zwyżki ceny złota – i na odwrót.

Za dalszą przeceną dolara przemawia spodziewane przerwanie cyklu podwyżek stop procentowych w USA. Jeszcze kilka tygodni temu rynek wyceniał z 50%  prawdopodobieństwem, że Fed podniesie stopy w marcu. Dziś szanse na to, że do końca roku dojdzie do jakiejkolwiek podwyżki są szacowane zaledwie na 30 %.

W środę Janet Yellen zasugerowała, że Fed nie zamierza odstępować od planów dalszych podwyżek stóp procentowych w tym roku - Inwestorzy wydają się wątpić w te zapewnienia i sądzą, że w obliczu trudnej sytuacji w globalnej gospodarce Rezerwie Federalnej trudno będzie zdecydować się na taki ruch – przekonuje Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą