Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 03.08.2016 15:21 Publikacja: 03.08.2016 15:21
Prezydent Recep Tayyip Erdogan miał do czynienia z wielkimi pieniędzmi, gdy był burmistrzem Stambułu.
Foto: Archiwum
W dzieciństwie dorabiał, sprzedając na ulicy lemoniadę i ziarna sezamu. Teraz mieszka w kapiącym od złota marmurowym pałacu mającym 1150 pokoi, którego budowa kosztowała ponad 1 mld USD. To jedna z trzech rezydencji, z których korzysta. Wielkość jego majątku jest od dawna obiektem spekulacji. W 2014 r., przed wyborami prezydenckimi, oficjalnie zadeklarował, że posiada 4,4 mln lir tureckich (1,4 mln USD) i 200 tys. dolarów oszczędności, wiejską posiadłość o powierzchni 2 tys. mkw. wartą zaledwie 10 tys. lir i samochód wart 234 tys. lir. Czy ujawnił jednak wszystko? Biznesowy potentat Rahmi Koc mówił w 2001 r., że Erdogan zgromadził 1 mld USD oszczędności. Nazwisko obecnego tureckiego prezydenta przewijało się w 18 sprawach korupcyjnych dotyczących lat 1994–1998, czyli okresu, gdy był burmistrzem Stambułu. W tym w sprawie dotyczącej defraudacji datków wpłacanych na pomoc ofiarom wojny w Bośni. Z ujawnionych przez portal WikiLeaks amerykańskich depesz dyplomatycznych wynika, że w 2003 r. ówczesny amerykański ambasador w Ankarze donosił zwierzchnikom, że Erdogan posiada osiem tajnych kont w szwajcarskich bankach, na których znajdują się setki milionów dolarów. „Jego tłumaczenia, że źródłem majątku są prezenty, jakie wręczali goście na weselu jego syna, oraz twierdzenie, że tureccy biznesmeni z czystego altruizmu opłacili amerykańskie studia jego dzieci, są słabe" – depeszował ambasador Eric Edelman i wskazywał na istnienie sieci korupcyjnych powiązań. Od tego czasu minęło 13 lat, a majątek Erdogana nadal wzbudza kontrowersje, podobnie jak działalność biznesowa jego dzieci.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Początek drugiej kadencji prezydenckiej Donalda Trumpa przyniósł inwestorom dużo wstrząsów i rozczarowań. Choć indeks S&P 500 jeszcze w lutym ustanowił rekord wszech czasów. Powrót do trwałych zwyżek może być bardzo trudny.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Niepewność związana ze zmianami polityki administracji Trumpa może spowodować recesję, wszelkie zaś zmiany polityki mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku – uważa Paul Krugman, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.
Zwolnienie szefa Fedu za bardzo kojarzyłoby się inwestorom z praktykami stosowanymi w Turcji. Obecnie wygląda więc na to, że prezydent Donald Trump nie popełni takiego błędu, ale nadal będzie krytykował politykę Rezerwy Federalnej.
Chiny poinformowały w czwartek, że nie prowadzą żadnych rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat ceł, mimo że prezydent Donald Trump i sekretarz skarbu Scott Bessent zasugerowali w tym tygodniu, że napięcia w stosunkach z Chinami mogą się zmniejszyć.
Rząd Niemiec prognozuje, że gospodarka kraju, największa w Europie, odnotuje w tym roku stagnację, ponieważ cła i groźby handlowe prezydenta USA Donalda Trumpa wpłyną na jej wyniki po miesiącach niepewności politycznej.
Inwestorów ucieszyła zapowiedź tego, że najbogatszy miliarder na świecie zmniejszy zaangażowanie w administracji Trumpa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas