Kto lepiej sobie radzi w czasach zamętu? Ludzie czy roboty?

Rynki akcji doświadczyły w tym roku najbardziej spektakularnej zmiany preferencji inwestorów.

Publikacja: 15.09.2016 16:31

Kto lepiej sobie radzi w czasach zamętu? Ludzie czy roboty?

Foto: Bloomberg

Okazuje się, że pod pozornie spokojną powierzchnią, która mocno zafalowała w miniony piątek, na amerykańskich giełdach od początku królował chaos. Dowodów na to dostarcza lista zwycięzców i przegranych. Rotacja z polowy roku spowodowana przez oznaki poprawiającej się koniunktury w największej gospodarce świata zaszkodziła branżom defensywnym, a na pierwszy plan wysunęły się spółki technologiczne i banki.

To stworzyło pole do popisu dla menedżerów aktywnie zarządzających funduszami. Według danych zebranych przez ekspertów Bank of America w lipcu i sierpniu odsetek funduszy inwestujących w spółki o dużej kapitalizacji bijących benchmarki wyniósł 58 proc. wobec 18 proc. w okresie pierwszych sześciu miesięcy, kiedy lepiej radziły sobie fundusze ETF podążające za indeksami.

- Kiedy celem jest podążanie za rynkiem kupujący stają się niewrażliwi na ceny i niektóre sektory zyskują ekstremalnie wysokie wyceny- wskazuje Michael Ball, szef i zarządzający portfelem w Weatherstone Capital Management Inc.

Mimo gwałtownego zwrotu sytuacji w miniony piątek inwestorzy nadal dystansowali się od branż defensywnych, które były liderami rynku w pierwszym półroczu. Największe straty na skutek piątkowego załamania poniosły firmy użyteczności publicznej, telekomunikacyjne, a także REIT-y, czyli trusty operujące na rynku nieruchomości.

Czerwcowa rotacja zwiększyła liczbę spółek rosnących i branż. Nieważony kapitalizacją S&P500 okazał się najlepszy od 2013 roku od tradycyjnej wersji tego wskaźnika. To korzystne zjawisko z punktu widzenia aktywnego zarządzania.

Strategia polegająca na kupowaniu akcji 50 spółek, które w pierwszym półroczu straciły najwięcej w tym kwartale dałaby średnio zwrot w wysokości 11 proc. przy 1,4-proc. wzroście Standard&Poor's500. Z kolei trzymanie w portfelu akcji spółek, które w okresie styczeń-czerwiec zyskały najwięcej przyniosłoby stratę na poziomie 2,4 proc.

Czy aktywnie zarządzane fundusze mają szanse na rewanż i odwrócenie siedmioletniego trendu odpływu inwestorów w stronę pasywnych funduszy? Mimo dwóch korzystnych miesięcy ten rok może okazać się najgorszy dla nich od co najmniej 13 lat. W lipcu i sierpniu indeksowe ETF pozyskały 42 miliardy dolarów nowych pieniędzy, natomiast z aktywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych odpłynęło 50 miliardów dolarów.

Gospodarka światowa
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz