Chiny: Koniec bonanzy w ofertach

Szefowie JPMorgan i UBS Jamie Dimon i Sergio Ermotti wzięli udział w kampanii promującej sprzedaż akcji Postal Savings Bank of China.

Publikacja: 28.09.2016 06:00

Ich uczestnictwo w zachęcaniu do kupowania akcji w największej tegorocznej ofercie publicznej świadczy też o tym, że obecnie inwestowanie w chińskie banki to już nie to co kiedyś.

Kiedy w minionym tygodniu piąty pod względem wielkości chiński bank wycenił swoją ofertę na 7,4 mld USD, okazało się, że UBS i JPMorgan zarobiły ledwie 5 proc. na inwestycji w te papiery dokonanej przed dziewięcioma miesiącami.

Akcje chińskiego banku pocztowego w środę wejdą do obrotu na giełdzie w Hongkongu, a ich cena jest na najniższym poziomie ofertowych widełek.

Bank of America i Goldman Sachs bardziej niż podwoiły swoje pieniądze zainwestowane w China Construction Bank i Industrial & Commercial Bank of China w odpowiednio 2005 i 2006 r., zanim akcje tych firm weszły do giełdowego obrotu. Historia się jednak nie powtarza, bo tym razem inwestorzy boją się ryzyka związanego z kondycją chińskich banków.

JPMorgan na pierwszy zakup udziałów w jednym z największych chińskich banków zdecydował się dekadę po fali pierwotnych ofert bankowych w Chinach, która przysporzyła zagranicznym bankom wielomiliardowych zysków. Goldman i Bank of America kupowały tam przed globalnym kryzysem finansowym, kiedy chińska gospodarka kwitła, a sprzedały wtedy, gdy w wyniku wprowadzenia postkryzysowych przepisów trzymanie mniejszościowych udziałów stało się zbyt kosztowne.

Podczas spotkań z inwestorami w Hongkongu i w Londynie Dimon i Ermotti podkreślali więc znaczenie strategicznych powiązań z Postal Savings Bank. JPMorgan będzie doradzał chińskiemu partnerowi przy rozwijaniu bankowości detalicznej, a UBS pomoże mu w organizowaniu usług zarządzania majątkiem.

Dziesięciu strategicznych inwestorów włożyło w grudniu 45,1 mld juanów (6,8 mld USD) w chiński bank pocztowy. Największy udział – 13,3 mld juanów – przypadł UBS, podczas gdy JPMorgan zainwestował 2,5 mld juanów. Szwajcarski bank znaczą część swoich udziałów może odsprzedać.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą