Każdy analityk podaje uzasadnienie swojego wyboru na gruncie analizy technicznej lub fundamentalnej, i wskazuje istotne poziomy cenowe na wykresie. Eksperci wskazują spółki o potencjale wzrostowym i spadkowym (możliwa jest krótka sprzedaż lub zawarcie kontraktu CFD). Poniżej prezentujemy proponowane spółki wraz z wykresami.
Pojawienie się UHV pod koniec listopada daje do myślenia iż pojawiło się paliwo do zaatakowania linii szyi. Jak na razie za wcześnie jest na to aby mówić o predykcji w okolice 14.8 jednakże widoczna formacja oG&R, wczorajsze najwyższe od prawie miesiąca zamknięcie oraz sprzyjający układ wskaźników impetu (zarówno dziennych jak i tygodniowych) sprawia, iż ze stopem 10.74USD outlook na energetycznego tuza jest optymistyczny.
Cena akcji znajduje się w trendzie wzrostowym od czerwca br. (w dłuższej ramie czasowej od 2009 r.). Ostatnie wybicie białej świecy powyżej górnej wstęgi Bollingera ma wymowę optymistyczna – kolejny target to 60 euro. Od dołu wsparcie dla ceny stanowi 13-sesyjna średnia ruchoma. W układzie średnich 13- i 45-sesyjnych obowiązuje sygnał kupna (złoty krzyż). Zwyżkę ceny potwierdzają wskazania kupna na wskaźnikach i oscylatorach analizy technicznej. Także wskaźniki wolumenowe potwierdzają napływ środków na rynek tych akcji (akumulacja/dystrybucja od 30.09.2016 r.).
Ruch wzrostowy na akcjach spółki IBM trwa od lutego br. Obecnie kurs dotarł w okolice ważnego poziomu oporu w okolicach 165 USD. Przełamanie tego obszaru aktywuje formację oRGR, co zakończyłoby trend spadkowy trwający od 2013 roku. Zasięg formacji to około 48 USD, czyli ruch wzrostowy powinien zakończyć się w pobliżu szczytów z 2013 roku. Należy uważać na tzw. retest po wybiciu się ceny z linii szyi.
Ostatni ruch wzrostowy na akcjach IBM wpisuje się w ogólny klimat panujący na Wall Street, gdzie indeksy ustanawiają kolejne historyczne maksima. Rynki są optymistycznie nastawione do zapowiedzi nowego pakietu fiskalnego ze strony administracji Donalda Trumpa.