Nowy globalny ład Trumpa i Xi Jinpinga?

Dwa supermocarstwa mają szansę wypracować obustronnie korzystne porozumienie gospodarcze i wspólnie „zresetować" kapitalizm.

Publikacja: 10.05.2017 14:50

Prezydent USA Donald Trump ugościł chińskiego przywódcę Xi Jinpinga w Mar-a-Lago na Florydzie. Dla p

Prezydent USA Donald Trump ugościł chińskiego przywódcę Xi Jinpinga w Mar-a-Lago na Florydzie. Dla prezydenta Rosji Władimira Putina i większości europejskich przywódców jeszcze nie znalazł czasu. Ciepłe przyjęcie urządzone dla Xi Jinpinga kontrastowało choćby z tym, że Trump nie chciał podać ręki niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.

Foto: Archiwum

– Dokonaliśmy ogromnego postępu w naszych relacjach z Chinami. Osiągniemy też dodatkowy postęp. Myślę, że relacje wypracowane przez prezydenta Xi Jinpinga i mnie są nadzwyczajne – mówił amerykański prezydent Donald Trump, kiedy ugościł chińskiego przywódcę w Mar-a-Lago na Florydzie. Ten szczyt rzeczywiście odbył się w nadzwyczaj koncyliacyjnej atmosferze. Obaj przywódcy sprawiali wrażenie, że zależy im jedynie na tym, by relacje dwóch supermocarstw stały się bardziej przyjazne niż kiedykolwiek dotąd. Widać też zmianę w retoryce obu stron. O ile w trakcie kampanii wyborczej Trump straszył, że pierwszego dnia swoich rządów napiętnuje Chiny jako kraj sięgający po walutowy protekcjonizm, to po zaprzysiężeniu jego administracja zajęła bardzo ostrożne stanowisko wobec Chin, a władze ChRL również powstrzymywały się od wszelkich możliwych zadrażnień w relacjach z USA. Po kwietniowym szczycie w Mar-a-Lago, Trump stwierdził, że jego zdaniem Chiny nie są walutowym manipulatorem. Chińscy oficjele nie potępili zaś USA za bombardowania Syrii, a wobec konfrontacji na Półwyspie Koreańskim zajęli niezwykle ostrożne stanowisko. Trump twittował zresztą, że jeśli Chiny chcą dobrego układu gospodarczego ze Stanami Zjednoczonymi, to powinny pomóc w kwestii Korei Płn. Konfrontację w Korei można więc potraktować jako test budowanego nowego modelu relacji z Chinami. O tym, że ten nowy model powstaje, świadczą choćby deklaracje, że oficjele z USA i Chin mają w ciągu 100 dni od szczytu w Mar-a-Lago wypracować główne założenia programu poprawy relacji gospodarczych obu supermocarstw. Czy jednak przemodelowanie stosunków gospodarczych USA i Chin jest możliwe, tak by były obustronnie korzystne?

Pozostało jeszcze 81% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą