Amerykańskie spółki uciekają z Chin

Niektóre amerykańskie spółki działające w Chinach przyśpieszają swoją ucieczkę z kontynentu, ponieważ konflikt na linii Waszyngton–Pekin nie sprzyja prowadzeniu biznesu w azjatyckim kraju – wynika z najnowszego raportu Amerykańskiej Izby Handlowej w Szanghaju (AmCham).

Publikacja: 12.09.2019 05:00

Amerykańskie spółki uciekają z Chin

Foto: Adobestock

W ubiegłym roku 26,5 proc. firm z USA działających na terenie Państwa Środka przekierowało inwestycje, które pierwotnie miały zostać zrealizowane w Chinach, do innych państw. Oznacza to wzrost o 6,9 pkt proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. AmCham zauważa, że najwięcej inwestycji przekierowały spółki z sektora technologii, produkujące sprzęt i tworzące oprogramowanie.

Badanie przeprowadzone we współpracy z PwC obejmowało 333 członków Amerykańskiej Izby Handlowej w Szanghaju i zostało przeprowadzone jeszcze przed ostatnią eskalacją napięć między Waszyngtonem a Pekinem. Respondentom zadawano pytania w okresie od 27 czerwca do 25 lipca, czyli wtedy, gdy Donald Trump i Xi Jinping postanowili wznowić rozmowy handlowe, jeszcze przed informacją o kolejnych cłach nałożonych na Chiny.

Z najnowszego badania wynika, że dostęp amerykańskich spółek do lokalnego rynku pozostaje jednym z kluczowych problemów, z którymi muszą się borykać. 56,4 proc. respondentów twierdzi, że uzyskanie licencji na działalność w Chinach nie było łatwe, a najciężej miały banki i ubezpieczyciele.

Jak wynika z raportu firmy badawczej Gavekal Dragonomics, trudność prowadzenia biznesu w Państwie Środka jest dużym problemem, bowiem amerykańskie spółki rocznie generują ponad 450 mld USD przychodów w Chinach. Wartość ta jest ponaddwukrotnie wyższa niż amerykański eksport do Chin.

Jednak nie we wszystkich sektorach prowadzenie biznesu przez Amerykanów jest trudne. Spółki farmaceutyczne i zajmujące się produkcją urządzeń medycznych mają według respondentów najlepsze perspektywy. Według analityków jest to zasługa rządu w Pekinie, który przyśpiesza proces certyfikacji leków.

– Bez szans na podpisane umowy handlowej rok 2019 będzie trudny, jednak bez umowy handlowej rok 2020 może być jeszcze gorszy – napisali specjaliści z AmCham. Raport pokazuje, że firmy przygotowują się do przeciągającego się konfliktu handlowego. Spośród ankietowanych 35 proc. spodziewa się, że wojna handlowa będzie utrzymywać się od roku do trzech lat.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą