PGE przyśpiesza prace na budową tzw. instalacji CCS

PGE przyśpiesza prace na budową tzw. instalacji CCS

Aktualizacja: 17.02.2017 04:15 Publikacja: 21.02.2012 17:08

Polska Grupa Energetyczna przyśpiesza prace na budową tzw. instalacji CCS, której zadaniem będzie wychwytywanie i gromadzenie pod ziemią dwutlenku węgla.

 

Projekt ma przyczynić się do zmniejszenia emisji tego gazu w Polsce. Spółka wybrała już lokalizację składowiska gazu – CO2 powstające w należącej do spółki Elektrowni Bełchatów będzie specjalnym rurociągiem transportowane do podziemnego zbiornika w rejonie miejscowości Wojszyce w woj. łódzkim.

 

Jednocześnie PGE ogłosiła przetarg na wykonawcę prac przygotowawczych do budowy rurociągu. Według wstępnych szacunków, cała instalacja pochłonie 600 mln euro (około 2,5 mld zł), z czego 180 mln euro PGE pozyskała ze środków unijnych. Prace geologiczne w regionie łódzkim trwały od 2009 r.

 

- Na podstawie wykonanych badań i analiz, zespół doradców i ekspertów zarekomendował strukturę Wojszyce, zlokalizowaną w północnej części województwa łódzkiego, jako korzystną pod względem geologicznym dla kontynuacji pogłębionych badań geologicznych – poinformowała "Parkiet" Beata Nawrot-Miler, rzeczniczka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

 

Na tym terenie planowane jest wykonanie dwóch – czterech otworów badawczych.

Giełda
WIG20 zaczyna się prosić o korektę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Indeksy w USA pchane nadziejami na rozwiązanie kwestii celnej
Giełda
Nowe rekordy hossy
Giełda
Wtorek na GPW: Pomoc dla Rafako, wyniki XTB, Ryvu z szansami, strata PKP Cargo
Giełda
WIG20 z tegorocznym maksimum
Giełda
Tempo wspinaczki indeksów osłabło, ale WIG z kolejnym rekordem