Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.02.2017 07:00 Publikacja: 20.02.2017 07:00
Kamil Jaros, analityk, Efix DM
Foto: Archiwum
W piątek było ono kontynuowane. Trend jest silny, a więc nie ma powodu, by wątpić w możliwość wyznaczenia nowych jego rekordów. Pierwszym wsparciem jest okolica 2160 pkt. Jej przełamanie należy uznać za wskazówkę, że skala korekty może być większa od tego, co w ostatnim czasie obserwowaliśmy.
Po wydarzeniach ubiegłego tygodnia przyda się dzień na zbudowanie sobie opinii o dalszych losach notowań polskich spółek. Poniedziałek może być właśnie takim dniem, gdyż w USA notowań nie będzie, a więc można przypuszczać, że globalnie zmienność będzie raczej niska. Jeśli chodzi o planowane na poniedziałek dane, to warta wzmianki jest publikacja dynamiki cen na poziomie niemieckich producentów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pierwsze godziny wtorkowej sesji w Europie mijają pod znakiem niewielkich wzrostów. Indeks polskich dużych spółek wspiął się na najwyższy poziom obecnej hossy, choć z trudem kontynuuje wspinaczkę.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pozytywne nastroje utrzymały się na krajowym parkiecie, dzięki czemu indeksy mogły kontynuować zeszłotygodniowe zwyżki. Ich tempo jednak wyraźnie spowolniło.
Indeksy europejskie pokazują dziś mieszane nastroje. WIG20 utrzymuje niewielki wzrost (+0,42%), podobnie jak niemiecki DAX (+0,34%). Za oceanem amerykańskie indeksy oddają zyski z początku sesji - S&P500 traci 0,65%, a Nasdaq spada o 1,21%.
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł lekki wzrost głównego indeksu, WIG20, o 0,42%, do poziomu 2805 pkt. mWIG40 nie zanotował większych zmian (0,04%) podczas gdy sWIG80 podbił o 0,29%. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 1,82 mld złotych.
Globalne rynki akcji mają za sobą tydzień solidarnego odbicia zbudowanego na nadziejach na zakończenie wojny celnej prowadzonej przez USA z całym światem oraz sygnałach, iż amerykański bank centralny może być bliżej obniżek ceny kredytu.
Atak szczytowy na WIG-u został skutecznie przeprowadzony. Nie było to łatwe zadanie, gdyż wcześniej pojawiła się lawina podaży na GPW.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas