Kilka funduszy akcji mimo korekty przyniosło niezłe zyski

Choć spadki na światowych giełdach mocno odbiły się na wycenach jednostek większości funduszy akcji, to na kilku z nich nie zrobiły większego wrażenia. Będą mocne również w dłuższym okresie?

Publikacja: 21.02.2018 06:02

Rozpoczęta w drugiej połowie stycznia korekta na światowych rynkach akcji mocno odbiła się na wynikach funduszy inwestujących w ten rodzaj aktywów. Większość z nich za okres ostatnich czterech tygodni (od 16 stycznia do 16 lutego) jest na minusie, ale są również takie, którym udało się wypracować zysk. Warto zauważyć, że nie jest to przypadek i cała ósemka może się pochwalić dobrymi wynikami również w dłuższej perspektywie.

Zyski w dłuższym okresie

Najszybciej ze spadkami zdołała uporać się giełda, na której się one zaczęły, czyli nowojorska. Indeks S&P500 odrobił już około połowy strat, podobnie Dow Jones. Najlepiej zachowuje się technologiczny Nasdaq Composite – zwyżka od dołka sprzed dwóch tygodni to blisko 7 proc. Niestety, gorzej idzie rynkom europejskim. Dla przykładu niemiecki DAX od dna z 9 lutego urósł zaledwie o około 2,25 proc. Jeszcze słabiej zachowuje się WIG20, który jest około 0,76 proc. powyżej tegorocznego minimum oraz 2,44 proc. pod kreską od początku roku. Niewiele lepiej radzą sobie średnie spółki. mWIG40 wciąż jest poniżej poziomu z początku tego roku. Najmocniejszym segmentem z całej trójki są małe przedsiębiorstwa – sWIG80 wzrósł od początku roku o ponad 1 proc.

Choć styczeń był bardzo udany dla detalicznych funduszy akcji, to luty jak na razie zapowiada się słabo. Warto się jednak przyjrzeć tym funduszom, które w trudnym okresie ostatnich czterech tygodni zdołały przynieść zyski klientom. Na pierwszym miejscu z wynikiem 4,52 proc. (średnia dla grupy to -2,38 proc.) znalazł się Skarbiec Spółek Wzrostowych, inwestujący głównie w spółki IT, a także branży usługowej, dóbr konsumpcyjnych oraz przemysłowych. Na drugim miejscu z wynikiem 2,66 proc. uplasował się inny fundusz Skarbca – Top Brands, lokujący środki w akcje spółek o silnych markach. W zestawieniu znalazł się jeszcze Skarbiec Globalny Małych i Średnich Spółek.

– Wyniki wypracowane przez fundusze Skarbca w ostatnim miesiącu to efekt konsekwentnie realizowanej polityki inwestycyjnej każdego z nich. Powyższe fundusze są funduszami niebenchmarkowymi inwestującymi bezpośrednio na globalnych rynkach akcji, co w dużym skrócie oznacza, że ich wyniki są pochodną selekcji portfela – tłumaczy Bartosz Szymański, zarządzający Skarbca TFI. – W ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia z podwyższoną zmiennością rynków akcyjnych, co odbiło się na zachowaniu poszczególnych indeksów. Systematyczne i selektywne podejście do inwestycji zagranicznych w połączeniu z mocnymi fundamentami spółek leżących w kręgu naszego zainteresowania przyczyniły się do wypracowana powyższych dodatnich stóp zwrotu – podkreśla Szymański. Niewykluczone, że w momentach stresowych, w krótkim terminie fundusze te będą wypadać gorzej od rynków globalnych, ale biorąc pod uwagę bardzo dobre perspektywy stojące przed spółkami wchodzącymi w skład uniwersum inwestycyjnego Skarbca (m.in. „nowa gospodarka"), w długim terminie powinniśmy dowieźć wyniki powyżej średniej rynkowej – zapowiada Szymański.

Na podium za ostatnie cztery tygodnie znalazł się jeszcze NN Ameryki Łacińskiej, który wypracował 2,44-proc. stopę zwrotu.

To nie koniec hossy

Niezły wynik wypracował również Investor Turcja, który od początku grudnia jest w zdecydowanie lepszej formie. Wytłumaczenia można szukać w umocnieniu się tureckiej liry. Co ciekawe, na początku stycznia Quercus TFI, właśnie ze względu na to, że słabnąca lira „zjadała" zyski z akcji tamtejszych spółek, zdecydowało o wycofaniu się z tego rynku.

W ścisłej czołówce jest jeszcze m.in. Ipopema Globalnych Megatrendów. – We wspomnianym okresie aktywa funduszu zainwestowane były w spółki z Europy, USA i Azji. Portfel skoncentrowany był na sektorach uznanych przez nas za atrakcyjne, zarówno w krótkim, jak i średnim horyzoncie inwestycyjnym – twierdzi Krzysztof Cesarz, zarządzający Ipopema TFI. Chodzi o e-commerce, ochronę zdrowia, gry wideo czy reklamę internetową. – Głównie wśród tych właśnie segmentów wyselekcjonowaliśmy około 40 spółek, które uważamy za dobrą inwestycję także w kolejnych miesiącach – ujawnia Cesarz. Spadki z początku lutego traktuje jako przejściową korektę, która jego zdaniem nie kończy jeszcze hossy na rynkach akcji.

Zwyżki niezależnie od koniunktury na rynku akcji

Na ostatnim miejscu w zestawieniu zmieścił się Rockbridge Dywidendowy.

– Obecny dobry wynik funduszu to zasługa kilku miesięcy pracy zarządzających nad zmianą strategii i portfeli wszystkich funduszy akcyjnych Rockbridge TFI. Przypomnijmy, że od sierpnia 2017 r. Rockbridge TFI należy do grupy kapitałowej Altus i od tego momentu w departamencie zarządzania doszło do wielu zmian, w tym osobowych – podkreśla Jakub Ryba, wiceprezes Rockbridge TFI. Jak tłumaczy, znacznie zmieniły się sposoby działania oraz realizacja przyjętych strategii poszczególnych funduszy. – Wraz z nowymi osobami pojawiły się nowe koncepcje i pomysły inwestycyjne zarówno w portfelach akcyjnych, jak i obligacyjnych. Efektem tego są bardzo dobre wyniki funduszy Rockbridge TFI zarówno akcyjnych, mieszanych, jak i obligacyjnych oraz nowo powstałych funduszy zamkniętych. W każdej kategorii Rockbridge jest na czołowych miejscach, biorąc pod uwagę stopy zwrotu w tym roku – podkreśla Ryba. – W nowe podejście do zarządzania wpisał się również fundusz Rockbridge Dywidendowy, w którym zachowaliśmy główny cel, tj. maksymalizację dochodu generowanego na zasadzie strategii total return – wyjaśnia Ryba. – Staramy się nim zarządzać podobnie jak funduszem absolutnej stopy zwrotu, oznacza to, że w sytuacji pojawiania się szoków rynkowych, jakie miały miejsce w pierwszej połowie lutego, zawsze będziemy mieć szansę osiągania lepszego wyniku niż klasyczne fundusze akcyjne, które rosną tylko koniunkturalnie – twierdzi wiceprezes Rockbridge TFI. Jego zdaniem alokacja kapitału odbywa się dynamiczniej, a podejście do selekcji spółek jest bardziej rygorystyczne. – Naszym zdaniem kolejne miesiące będą równie dobre dla funduszu Rockbridge Dywidendowy – zapowiada Ryba.

Fundusze inwestycyjne
Marcowy wzrost surowców, ale i polskie akcje błysły
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Fundusze inwestycyjne
Jak TFI pudrują ofertę funduszy
Fundusze inwestycyjne
Kadrowe zmiany w Pekao TFI i PKO TFI
Fundusze inwestycyjne
Ostrożność wobec nowoczesnych technologii dopiero teraz procentuje
Fundusze inwestycyjne
Klientów TFI polskie akcje obchodzą tyle co zeszłoroczny śnieg
Fundusze inwestycyjne
Bankom niższe stopy nie podetną skrzydeł. Liczy się co innego