Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.03.2018 04:03 Publikacja: 21.03.2018 04:03
Najbardziej zawodzi WIG20 – w tym roku stracił już ponad 8 proc. Na giełdach w innych krajach sytuacja jest zwykle lepsza, jednak od początku roku największe zyski przynoszą głównie akcje z sektora nowych technologii. Zarządzający ostrzegają jednak przed dużą zmiennością na rynkach, co oczywiście może przełożyć się na wyniki.
W grupie liderów 2018 r. dominuje zeszłoroczna gwiazda, czyli Skarbiec Spółek Wzrostowych. Jak podaje serwis Analizy Online fundusz w tym roku zarobił blisko 17 proc. Niewiele gorzej radzą sobie też inne fundusze należące do tego samego TFI, m.in. Skarbiec Top Brands oraz Skarbiec Globalny Małych i Średnich Spółek. Jak tłumaczy zarządzający Bartosz Szymański początek 2018 r. przyniósł kontynuację wzrostu w szeroko rozumianym sektorze technologicznym zapoczątkowanych po wyborach prezydenckich w USA. – Wzrost wartości poszczególnych spółek związanych z „nową gospodarką" czy innowacyjnymi gałęziami przemysłu napędzany jest przede wszystkim konsekwentnie i systematycznie poprawiającymi się wynikami finansowymi oraz ich dynamikami (niejednokrotnie na wysokim dwucyfrowym poziomie) generowanymi przez globalnych innowatorów – komentuje. Zdaniem Szymańskiego uwaga światowych inwestorów została uśpiona w 2017 roku bardzo niewielką zmiennością, która jak bumerang powróciła na rynki akcji z początkiem 2018 r. – Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że powinniśmy ponownie przyzwyczaić się do zmienności jako elementarnego składnika rynków akcji. Nie jest wykluczone, że w momentach stresowych, w krótkim terminie fundusze zagraniczne Skarbca będą zachowywały się gorzej niż rynki globalne, ale uwzględniając bardzo dobre perspektywy stojące przed spółkami wchodzącymi w skład naszego uniwersum inwestycyjnego oraz niebenchmarkowe, fundamentalne i selekcyjne podejście do portfeli zagranicznych w długim terminie powinniśmy osiągać wyniki powyżej średniej rynkowej – zapowiada Szymański.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jak tłumaczą zarządzający, krajowa giełda wpisuje się w globalny trend poszukiwania ciekawych rynków wschodzących, zyski spółek powinny dalej rosnąć wspierane przez ożywienie w gospodarce, a ceny akcji pomimo wzrostów pozostają niewygórowane.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Fundusze zdefiniowanej daty PPK w miarę swoich możliwości stabilizowały sytuację na warszawskim rynku, w czasie gdy OFE wyzbywały się akcji.
Porozumienie między dwoma mocarstwami i bliższy koniec wojny w Ukrainie mogą dać krajowemu rynkowi dodatkowy impuls do zwyżek – przewiduje Jakub Bentke, zarządzający AgioFunds TFI. Jest też spokojny o wyniki banków, natomiast spółki konsumenckie mają skorzystać na obniżkach stóp procentowych, do których coraz bliżej.
Polityka dolewania oliwy do ognia przynosi w USA spodziewane efekty, choć raczej nie takie, o jakich marzą inwestorzy. Jesteśmy świadkami fundamentalnych zmian w postrzeganiu Stanów Zjednoczonych czy tylko sezonowych zmian nastawienia do tamtejszych aktywów?
Głoszone przez rząd pomysły deregulacji zaczynają dotyczyć także rynku funduszy inwestycyjnych. Lista obowiązków depozytariuszy ma się zdecydowanie odchudzić.
Po dwóch latach nieprzerwanego wzrostu aktywów pod zarządzaniem towarzystw funduszy inwestycyjnych w marcu sektor zanotował spadek – i to aż o 32,8 mld zł, do niespełna 361 mld zł. Był to jednak skutek przede wszystkim wykupu certyfikatów funduszu dedykowanego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas