Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.01.2020 08:57 Publikacja: 11.01.2020 08:57
Foto: Bloomberg
Przecena polskich obligacji skarbowych jeszcze potrwa. Rentowność 10-latek (porusza się w kierunku odwrotnym do ceny) może skoczyć nawet do 2,6 proc. – oceniają analitycy.
W czwartek rentowność 10-latek wzrosła do najwyższego od lipca poziomu 2,28 proc., a w piątek utrzymywała się w pobliżu tego poziomu. Od początku grudnia wzrosła o niemal 0,3 pkt proc., przy czym o 0,2 pkt proc. w styczniu. To częściowo odzwierciedlenie tendencji na globalnym rynku długu, gdzie pod koniec ub.r. rentowności zaczęły rosnąć na fali optymizmu wywołanego porozumieniem handlowym między USA a Chinami. Rosnąca różnica (spread) między rentownością obligacji Polski i Niemiec sugeruje jednak, że znaczenie mają także czynniki lokalne. Najważniejszym z nich był zaskakujący wzrost inflacji w grudniu do 3,4 proc. Choć RPP zasygnalizowała, że nie zamierza na to reagować, z rynku zniknęły oczekiwania na obniżkę stóp procentowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ministerstwo Finansów sprzedało na przetargu obligacje skarbowe sześciu serii o łącznej wartości 8 291,9 mln zł, podał resort. Popyt wyniósł łącznie 10 217,1125 mln zł.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Posiadacze hipotek ze stałym oprocentowaniem mogą czuć się coraz bardziej sfrustrowani, bo ich raty nie spadną w najbliższym czasie. Jaką ofertę przygotowują dla nich banki?
Chociaż w piątek indeksy warszawskiej giełdy notowały niewielkie zmiany, to emocji na szerokim rynku i tak nie brakowało. W centrum uwagi było m.in. Dino, JSW, Alior, Będzin czy też Spyrosoft.
– To historyczny moment dla polskiego rynku kapitałowego i symbol zaufania inwestorów do siły naszej gospodarki i potencjału polskich spółek – tak zdobycie przez indeks szerokiego rynku poziomu 100 tys. pkt skomentował Tomasz Bardziłowski, prezes GPW.
W czwartek WIG przebił pierwszy raz w historii poziom 100 tys. pkt. Wydarzenie to nie uszło uwadze m.in. ministrowi finansów, Andrzejowi Domańskiemu oraz przewodniczącemu KNF Jackowi Jastrzębskiemu.
24 kwietnia 2025 r. zapisał się złotymi zgłoskami na GPW. WIG po raz kolejny pobił historyczny rekord, ale po raz pierwszy w historii przebił poziom 100 tys. pkt.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas