Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.08.2018 05:00 Publikacja: 24.08.2018 05:00
Foto: Bloomberg
– Spodziewamy się, że w II półroczu ceny uprawnień do emisji CO2 mogą być nawet dwukrotnie wyższe niż w I połowie roku. To efekt sytuacji na rynku i polityki klimatycznej. Nie da się ukryć, że wpłynie to negatywnie na grupy energetyczne – przewiduje Marek Wadowski, wiceprezes Tauronu. Dodaje, że wiele zależeć będzie od polityki zabezpieczeń przed rosnącymi kosztami z tego tytułu.
Tauron analizuje obecnie nowe projekty związane z odnawialnymi źródłami energii. – Kluczowa dla ich realizacji będzie opłacalność ekonomiczna, która jest coraz lepsza. Jeśli sytuacja będzie nadal korzystna, jeśli chodzi o wsparcie zielonej energetyki i koszty technologii, to w takie projekty będziemy wchodzić. Odnawialne źródła energii, w tym elektrownie wiatrowe na morzu, to kierunek, który chcemy rozwijać – przekonuje Wadowski.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po zeszłorocznej decyzji sądu, doszło do wycofania wniosku w sprawie delistingu Energi. - Orlen nie prowadzi obecnie działań zmierzających do ponowienia tej procedury - poinformował nas koncern.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Gdy mowa o zmianach klimatycznych, najczęściej jako głównego winowajcę palcem wskazujemy transport. Tymczasem to budynki - nasze domy, biura, szkoły - odpowiadają za większy udział w emisji CO2. Zużywają najwięcej energii i generują około jednej trzeciej całkowitej emisji w Europie. To wyraźny sygnał, że jeśli myślimy poważnie o przyszłości, powinniśmy zacząć od modernizacji budynków i to nie tylko poprzez izolację czy źródła ciepła. Inteligentne technologie, takie jak automatyczne osłony zewnętrzne, powinny stać się nowym standardem w projektowaniu. To realny sposób na ograniczenie emisji, poprawę komfortu i odzyskanie kontroli nad zużyciem energii.
PGE Polska Grupa Energetyczna i Europejski Bank Inwestycyjny zawarły umowę kredytową o wartości 2,25 mld zł, z której środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie modernizacji Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar oraz rozbudowę portfela elektrowni fotowoltaicznych wraz z infrastrukturą przyłączeniową.
Będzińska spółka ciepłownicza znów znalazła się w centrum zainteresowania inwestorów. Kurs akcji spółki rośnie od środy o kilkadziesiąt procent. Inwestorzy entuzjastycznie ocenili wstępne wyniki za I kw. tego roku.
Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), Polimex Mostostal oraz Towarzystwo Finansowe Silesia są na etapie zamykania rundy finansowania inwestycji w wykorzystanie potencjału majątku Rafako. Oferta dzierżawy części majątku Rafako ma zostać złożona w połowie maja.
Grupa Enea podpisała we wtorek podpisała z Greenvolt Power Group umowę nabycia farmy wiatrowej Pelplin za ponad 750 mln zł. To druga tej skali transakcja w tym roku poznańskiej spółki, ale jak się okazuje nie ostatnia. Enea nie wyklucza, że w tym roku przeprowadzi kolejną tego typu transakcję na rynku OZE.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas