Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 26.09.2018 05:05 Publikacja: 26.09.2018 05:05
1 zdjęcie
ZobaczMinister energii Krzysztof Tchórzewski będzie rozliczony przez PiS z nastrojów wśród wyborców.
Foto: Archiwum
Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapewnił ostatnio, że mimo dużego wzrostu cen hurtowych energii wynikającego ze zwyżek na rynku uprawnień do emisji CO2 prąd dla gospodarstw domowych nie podrożeje. To najwyraźniej zaniepokoiło regulatora, który zatwierdza wnioski taryfowe na sprzedaż energii już tylko dla klientów indywidualnych. Wnioski składane są przez spółki obrotu należące do PGE, Tauronu, Enei i Energi. Prezes URE Maciej Bando sugerował, że trzeba dziś zadbać o interesy nie tylko gospodarstw domowych, ale też przedsiębiorców. Bo ci mogą być zmuszani, by nie prosić o podwyżki.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po zeszłorocznej decyzji sądu, doszło do wycofania wniosku w sprawie delistingu Energi. - Orlen nie prowadzi obecnie działań zmierzających do ponowienia tej procedury - poinformował nas koncern.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Gdy mowa o zmianach klimatycznych, najczęściej jako głównego winowajcę palcem wskazujemy transport. Tymczasem to budynki - nasze domy, biura, szkoły - odpowiadają za większy udział w emisji CO2. Zużywają najwięcej energii i generują około jednej trzeciej całkowitej emisji w Europie. To wyraźny sygnał, że jeśli myślimy poważnie o przyszłości, powinniśmy zacząć od modernizacji budynków i to nie tylko poprzez izolację czy źródła ciepła. Inteligentne technologie, takie jak automatyczne osłony zewnętrzne, powinny stać się nowym standardem w projektowaniu. To realny sposób na ograniczenie emisji, poprawę komfortu i odzyskanie kontroli nad zużyciem energii.
PGE Polska Grupa Energetyczna i Europejski Bank Inwestycyjny zawarły umowę kredytową o wartości 2,25 mld zł, z której środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie modernizacji Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar oraz rozbudowę portfela elektrowni fotowoltaicznych wraz z infrastrukturą przyłączeniową.
Będzińska spółka ciepłownicza znów znalazła się w centrum zainteresowania inwestorów. Kurs akcji spółki rośnie od środy o kilkadziesiąt procent. Inwestorzy entuzjastycznie ocenili wstępne wyniki za I kw. tego roku.
Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), Polimex Mostostal oraz Towarzystwo Finansowe Silesia są na etapie zamykania rundy finansowania inwestycji w wykorzystanie potencjału majątku Rafako. Oferta dzierżawy części majątku Rafako ma zostać złożona w połowie maja.
Grupa Enea podpisała we wtorek podpisała z Greenvolt Power Group umowę nabycia farmy wiatrowej Pelplin za ponad 750 mln zł. To druga tej skali transakcja w tym roku poznańskiej spółki, ale jak się okazuje nie ostatnia. Enea nie wyklucza, że w tym roku przeprowadzi kolejną tego typu transakcję na rynku OZE.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas