Elektrim: Kolejne podejście do powrotu na GPW

Aktualizacja: 13.10.2019 14:06 Publikacja: 13.10.2019 13:55

Zygmunt Solorz od lat kontroluje Elektrim.

Zygmunt Solorz od lat kontroluje Elektrim.

Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie

Nadzwyczajne walne zgromadzenie na wniosek głównego akcjonariusza – wehikułu Bithell, kontrolowanego przesz Zygmunta Solorza – zwołał na 6 listopada zarząd Elektrimu.

Niegdysiejsza centrala handlu zagranicznego, a dziś grupa posiadająca głównie akcje Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, Cyfrowego Polsatu i udziały w deweloperskich projektach Portu Praskiego ponownie przymierzy się do powrotu na warszawską giełdę.

W porządku obrad umieszczono „podjęcie uchwały w sprawie dopuszczenia i wprowadzenia dotychczasowych akcji Elektrimu do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie SA". NWZ ma również zdecydować o rozpoczęciu sporządzania sprawozdań Elektrimu i jego grupy według międzynarodowych standardów rachunkowości.

Elektrim opuścił GPW w 2008 r., ale miał na nią wrócić. Mniejszościowi akcjonariusze uważają przy tym, że zanim to się stanie, powinny zostać wyjaśnione transakcje, takie jak rozliczenia sprzedaży udziałów w sieci Era, przeniesienie akcji ZE PAK i przewłaszczenia udziałów w Porcie Praskim.

W tym roku mniejszościowi akcjonariusze zdołali uchwalić warunkowy powrót spółki na giełdę, ale na kolejnym uchwała ta – głosami miliardera została anulowana.

– Nie wiemy jaki jest cel obecnego powrotu. Na pewno nie spełnia on warunków uczciwego rozwiązania spraw Elektrimu. Co więcej, doświadczenie z ostatnich 12 lat „współpracy" nauczyło nas nieufności i spodziewamy się, że ów powrót może być skierowany przeciwko interesom mniejszościowych akcjonariuszy. Będziemy uważnie obserwować cały proces i reagować, gdyby okazało się, że jest realizowany z pokrzywdzeniem mniejszościowych akcjonariuszy zrzeszonych w Porozumieniu – napisał Daniel Olechnowicz, przewodniczący Porozumienia Akcjonariuszy Elektrimu. ziu

Energetyka
Koniec wiatrowego sporu między Polenergią, a Tauronem. Ugoda warta pół miliarda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Energetyka
Atom razem z USA. Umowa na budowę zależy od pomocy publicznej
Energetyka
Jest umowa pomostowa z Amerykanami na polski atom
Energetyka
Giełdowa przyszłość Energi. Wiemy, co planuje Orlen
Materiał Promocyjny
Efektywność energetyczna zaczyna się od okien - czyli jak automatyczne osłony mogą pomóc w redukcji emisji CO2
Energetyka
PGE pozyskała 2,25 mld zł od EBI na rozwój OZE