Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.06.2018 10:22 Publikacja: 19.06.2018 09:15
Krzysztof Tchórzewski minister energii Wypłacanie środków z PPK po osiągnięciu 60. roku życia może prowadzić do zmniejszonego zainteresowania planem w branży górniczej z uwagi na wcześniejszy wiek przechodzenia pracowników na świadczenia emerytalne.
Foto: Fotorzepa/Robert Gadziński
Konsultacje projektu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych zakończyły się kolejną porcją uwag zgłoszonych przez zainteresowane strony. Postulaty dotyczą przede wszystkim przesunięcia terminu wejścia w życie reformy, marginalizowania dobrowolnego pracowniczego oszczędzania na emeryturę w postaci Pracowniczych Programów Emerytalnych oraz zwolnienia ubezpieczycieli z podatku od aktywów w zakresie aktywów PPK. Najdalej z propozycjami idzie Krzysztof Tchórzewski, minister energii, który domaga się wyłączenia sektora górnictwa węgla kamiennego z obowiązku tworzenia planów kapitałowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inwestorzy giełdowi w największym stopniu wykorzystują zalety kont emerytalnych.
BM PKO BP ułatwia klientom dostęp do rachunków emerytalnych Od teraz konta IKE Obligacje oraz IKZE Obligacje można zakładać już przez internet.
Zaangażowanie otwartych funduszy emerytalnych w kluczową dla zachowania polskiego rynku akcji grupę spółek w ubiegłym roku nieco się zmniejszyło. Kolejne zwyżki PKO BP mogą być pretekstem do pozbywania się jego walorów przez OFE.
– Jeśli założymy oszczędnościowy rachunek IKE lub IKZE, to nie znaczy, że gdy zmieni się nasze podejście do inwestowania, nie możemy go przenieść do innej instytucji, na TFI lub rachunek maklerski – mówi Ignacy Budkiewicz, analityk BM BNP Paribas Bank Polska.
Warto skorzystać z dostępnych możliwości obniżenia tegorocznego podatku. Jedną z nich są wpłaty na rachunki emerytalne. Jeśli nie wykorzystamy limitów do 31 grudnia – przepadną.
Eksperci, nawet ci bardziej sceptyczni, dobrze oceniają wyniki PPK w mijającym roku. Wróżą dalszy wzrost, choć szans na nagły skok popularności i wartości aktywów nie widzą. OFE powoli gasną, ale wciąż są ważnym elementem rynku emerytalnego, no i kapitałowego.
Świadomość emerytalna Polaków jest wysoka. Wiedzą oni, że licząc jedynie na ZUS skazują się na niskie emerytury. Mimo tego wciąż stosunkowo mało osób podejmuje konkretne działania, które pozwoliłyby to zmienić.
PGE Polska Grupa Energetyczna podpisała dwie umowy pożyczek z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na łączną kwotę ponad 12 mld złotych. Środki te pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Środki trafią na rozbudowę i modernizację sieci. Wcześniej podobne umowy podpisały Tauron oraz Energa (Grupa Orlen).
Francuski rząd zaproponował złagodzenie wpływu flagowego instrumentu polityki klimatycznej jakim jest system handlu uprawnieniami do emisji Co2 – EU ETS. Francja zaproponowała wprowadzenie tzw. korytarza cenowego, który może złagodzić wzrosty cen. O tę zmianę od kilku miesięcy zabiegało polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Kopalnia Bogdanka nie będzie likwidowana – zadeklarowała minister przemysłu Marzena Czarnecka po spotkaniu z górnikami w Łęcznej. Wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki dodał, że nie ma pomysłu wykupienia kopalni z Grupy Enea.
Grupa Enea kupiła sześć farm wiatrowych o łącznej mocy 83,5 MW. Przejmie także projekt farmy fotowoltaicznej. Zapłaci maksymalnie 914 mln zł.
Polenergia w nowej strategii do 2030 r. zakłada ponaddwukrotny wzrost EBITDA i blisko 1 GW mocy więcej. Rozwój energetyki wiatrowej na morzu jest głównym celem grupy.
Enea Nowa Energia, spółka z Grupy Enea nabyła od European Energy sześć farm wiatrowych o łącznej mocy 83,5 MW, zlokalizowanych w woj. zachodniopomorskim. Wraz z farmami wiatrowymi, w ramach transakcji Enea przejmie także projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 25 MW na etapie „ready to build”. Wartość transakcji wyniesie maksymalnie 914 mln złotych.
Rząd zabiera się do rozwiązania problemu braku miejsca w sieci elektroenergetycznej. Wśród propozycji są te zmierzające do skrócenia terminów przyłączenia oraz do odblokowania miejsca przez inwestorów, którzy nic nie budują mimo uzyskanych warunków przyłączenia.
Polska Grupa Energetyczna planuje dysponować 85 różnymi magazynami energii o pojemności 17,2 GWh o łącznej wartości 18 mld zł. Prezes Dariusz Marzec zdradził, że poza Żarnowcem wielkoskalowe magazyny energii powstaną także w Gryfinie, Krakowie, Rogowcu, Rybniku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas