Podczas obrad środowego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Azotów przeprowadzono m.in. gruntowne zmiany w radzie nadzorczej spółki. Z jej siedmioosobowego składu odwołano cztery osoby: Magdalenę Butrymowicz, Monikę Fill, Bartłomieja Litwińczuka i Michała Maziarka. Swoje funkcje zachowali jednie: Robert Kapka, Janusz Podsiadło i Roman Romaniszyn, których powołali pracownicy. Wcześniej rezygnację z zasiadania w tym gremium złożył Krzysztof Kołodziejczyk i Wojciech Krysztofik. Przyczyn swoich decyzji nie podali.

Do rady nadzorczej Azotów powołane zostały z kolei niemal wszystkie osoby wcześniej wskazane przez ministra aktywów państwowych, w imieniu Skarbu Państwa. Chodzi m.in. Huberta Kamolę, któremu powierzono jednocześnie funkcję przewodniczącego. Ponadto w radzie nadzorczej znaleźli się: Mirosław Sobczyk, Piotr Marciniak i Artur Kucharski. W tym gronie miał być też Artur Rzempała ale podczas obrad przedstawiciel Skarbu Państwa wymienił go na Krzysztofa Kołodziejczyka, dokładnie tę osobę, która dzień wcześniej złożyła rezygnację z zasiadania w radzie Azotów.

W porządku obrad środowego walnego zgromadzenia był również projekt uchwały dotyczący uzyskania zgody na nabycie od VSB Holding 100 proc. udziałów w kapitale Solarfarm Brzezinka za 37,8 mln euro. Nie głosowano go jednak, gdyż do 13 marca ogłoszono przerwę w obradach. Solarfarm Brzezinka to firma, która realizuje projekt budowy elektrowni fotowoltaicznej zlokalizowanej w miejscowościach Brzezinka i Syców w woj. dolnośląskim, o mocy co najmniej 270 MW. Azoty mają wyłączność na zawarcie przedwstępnej warunkowej umowy nabycia do końca marca.

Wkrótce - wzorem innych giełdowych spółek z udziałem Skarbu Państwa - należy spodziewać się szybkich i dużych zmian w zarządzie Azotów. Dziś na czele koncernu stoi Tomasz Hinc, który nie ma szans na utrzymanie tego stanowiska, gdyż jest wiązany z poprzednią ekipą rządzącą. Od 2002 należy do PiS, a w latach 2018-2020 był wojewodą zachodniopomorskim powołanym przez premiera Mateusza Morawieckiego. W skład zarządu wchodzą też wiceprezesi: Mariusz Grab, Filip Grzegorczyk, Grzegorz Kądzielawski, Marcin Kowalczyk, Marek Wadowski oraz Zbigniew Paprocki, który jest członkiem zarządu i dyrektorem generalny koncernu.

W poniedziałek rezygnację ze stanowiska prezesa zależnych Zakładów Azotowych Puławy złożył Marcin Kowalczyk, a w środę Mariusz Grab z szefowania zależnymi Zakładami Chemicznymi Police. Żaden z nich przyczyn swojej decyzji nie podał.