Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 26.04.2025 12:57 Publikacja: 30.08.2024 06:00
Jarosław Szanajca (z lewej) od 2025 r. przechodzi do rady nadzorczej. Funkcję przejmie Mikołaj Konopka. Fot. d. iwański/mpr
Foto: materiały prasowe
O niemal 7 proc. zwyżkowały walory Domu Development w drugiej części czwartkowej sesji. Rynek reagował na wyniki półroczne spółki oraz zapowiedzi zarządu.
Od początku roku notowania Domu Development urosły o 16 proc. wobec 7,5-proc. umocnienia WIG-u. Zarząd ocenia półroczne wyniki jako bardzo dobre, zwracając uwagę na niewielkie osłabienie popytu. – Za nami bardzo dobre półrocze, a ochłodzenie w branży, o którym słychać, dotknęło nas w niewielkim stopniu – twierdzi Jarosław Szanajca, prezes Domu Development, który od początku przyszłego roku przesiądzie się do rady nadzorczej spółki. Jak mówi, wpływ na to mogła mieć dyskusja wokół rządowych programów wsparcia dla kredytobiorców. – Statystyki mówią, że I półrocze stało pod znakiem ochłodzenia popytu. Na pewno wpłynęło na to zamieszanie wokół kredytu „Na start”. Agonia tego kredytu właśnie wydaje się dokonywać, choć trwała jakiś czas – zauważa Szanajca. – Wydaje się, że najważniejsze jest, żeby jak najszybciej zerwać z niepewnością. Sama niepewność jest gorsza niż to, że tego kredytu pewnie nie będzie – twierdzi prezes Domu Development.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W reakcji na słowa prezesa NBP i spadek stawek WIBOR w kwietniu może jeszcze nie widać wzrostu sprzedaży mieszkań, ale widać już wzrost średnich cen, bo jest mniej obniżek – mówi Robert Chojnacki, założyciel portalu Tabelaofert.pl.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Kolejna giełdowa spółka, tym razem Mirbud, może brać udział w przetargach o łącznej wartości ponad 2,2 mld zł netto.
Wysokie stopy, najdroższy w UE kredyt, brak programu wsparcia. Jak poradzili sobie deweloperzy mieszkaniowi w pierwszych miesiącach roku i jakie mają ambicje?
Perspektywa cięć stóp pozytywnie wpływa na postrzeganie deweloperów mieszkaniowych przez rynek. Paliwem kolejnych wzrostów mogą być dane o sprzedaży za II kwartał – jeśli pokażą one poprawę.
Unibep jest jednym z czternastu graczy, którzy będą mogli się starać o kontrakty drogowe o łącznej wartości 2,3 mld zł netto.
W I kwartale 2025 r. deweloperzy uruchamiali relatywnie dużo projektów, mimo wciąż nie najlepszego otoczenia. Wyraźnie zwolnili jednak z tempem uzyskiwania pozwoleń. Co zmieni na rynku spodziewana obniżka stóp?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas