Aze­ro­wie w grze o Lo­tos

Azer­ski na­ro­do­wy kon­cern naf­to­wy SOCAR?zło­ży resortowi skarbu ofer­tę za­ku­pu ak­cji gdań­skie­go Lo­to­su – do­wie­dział się „Par­kiet”

Publikacja: 26.11.2010 00:24

Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki

Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

W tym tygodniu z władzami Azerbejdżanu spotykał się wicepremier Waldemar Pawlak. Przy okazji przedstawił polskie plany prywatyzacyjne – w tym ofertę Lotosu. Choć w Ministerstwie Gospodarki usłyszeliśmy, że w Baku nie było bezpośrednich rozmów z SOCAR-em, to jednak wiadomo, że kilka tygodni wcześniej odbyły się spotkania szefów obu firm.

[srodtytul]MSP czeka do lutego[/srodtytul]

Ministerstwo skarbu chce sprzedać do 53 proc. akcji gdańskiej firmy paliwowej, która jest drugim producentem paliwa w Polsce. Według giełdowej wyceny są one warte ok. 2 mld zł, ale resort liczy też na uzyskanie premii za oddanie kontroli nad grupą. I czeka na oferty do lutego 2011r.

[srodtytul]Bez oglądania się na Rosjan[/srodtytul]

Według wielu ekspertów oferta azerskiego SOCAR-u byłaby mile widziana, bo jest najbardziej neutralna. Lotos już sprzedaje w Azerbejdżanie swoje oleje silnikowe, a azerski koncern ma tylko jedną rafinerię w kraju, nastawioną na produkcję benzyny i tylko niewielkich ilości najbardziej pożądanego oleju napędowego. I – co szczególnie istotne – SOCAR nie musi oglądać się na opinię rosyjskich firm, także zainteresowanych Lotosem. To raczej Rosjanom zależy na azerskim gazie, a nie odwrotnie.

Dla polskich władz azerska oferta byłaby korzystna, bo nie ma wątpliwości, że firmę stać na zakup akcji i spełnienie warunku stawianego przez resort skarbu, czyli zapewnienia Lotosowi rozwoju działalności poszukiwawczo-wydobywczej.

Może się też okazać, że oferta SOCAR-u będzie jedyną alternatywą wobec ofert firm rosyjskich. Rosnieft, TNK-BP i Gazprom Nieft już mniej lub bardziej oficjalnie potwierdziły, że są zainteresowane udziałem w prywatyzacji Lotosu.

Kontakty SOCAR-u z Polską i Unią Europejską są dobre. Azerska firma uczestniczy w przygotowaniach projektu nowej drogi transportu ropy kaspijskiej do Europy przez Ukrainę (Odessa–Brody–Płock). Z kolei azerski gaz ma być dostarczany do Europy planowanym gazociągiem Nabucco, który Bruksela traktuje jako alternatywę dla dostaw z Rosji.

Budownictwo
Czy jest już fundament pod odbicie sprzedaży mieszkań?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
Polimex Mostostal mocniej pod kreską przez kontrakty energetyczne
Budownictwo
Rynek mieszkaniowy w przededniu obniżek stóp. Najpierw skończą się duże rabaty
Budownictwo
Mirbud też jest dopuszczony do drogowego tortu CPK
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I kwartale 2025 roku
Budownictwo
Obniżki stóp już w kursach budowniczych mieszkań?