Gorenje idzie na GPW po 44 mln euro

Słoweński producent AGD rozpoczął ofertę publiczną w Słowenii i Polsce. Zaoferuje inwestorom 10,4 mln akcji nowej emisji po cenie 4,31 euro za walor. Jeśli sprzeda wszystkie akcje pozyska 44 mln euro (ok. 180 mln zł).

Publikacja: 19.11.2013 18:42

Gorenje idzie na GPW po 44 mln euro

Foto: Bloomberg

Oferta obejmuje maksymalnie do 10,4 mln  zwykłych imiennych akcji. Wpływy netto, które spółka otrzyma z tytułu oferty, pod warunkiem objęcia wszystkich akcji oferowanych, szacuje się na poziomie ok. 44,3 mln euro (ok. 180 mln zł), po potrąceniu prowizji i kosztów oferty.

– Podwyższenie kapitału, które następuje po tym, jak z sukcesem zawarliśmy partnerstwo z firmą Panasonic, jest bardzo istotnym krokiem w strategii rozwoju Gorenje. Pozyskane środki zostaną wykorzystane do dalszej poprawy sytuacji finansowej Grupy oraz do sfinansowania strategicznych projektów, na których opiera się dalszy rozwój Grupy - mówi Franjo Bobinac, prezes Gorenje.

- Notowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie pozwoli Gorenje na uzyskanie lepszego dostępu do rynków finansowych i wzmocni pozycję Grupy na światowych rynkach finansowych oraz poprawi postrzeganie wśród instytucji finansowych, partnerów biznesowych oraz klientów. Ponadto oferta publiczna może poprawić płynność akcji Gorenje – mówi Peter Groznik, dyrektor finansowy Gorenje.

Oferta zostanie przeprowadzona w dwóch turach. W pierwszej turze, Akcje Oferowane zostaną zaoferowane dotychczasowym akcjonariuszom Gorenje. Akcje, które nie zostaną subskrybowane i opłacone w Pierwszej Turze Oferty, zostaną zaoferowane w Drugiej Turze Oferty pracownikom Spółki (Pierwszy Etap Drugiej Tury Oferty), a następnie nowym inwestorom (Drugi Etap Drugiej Tury Oferty).

Oferta składać się będzie z oferty publicznej skierowanej do Inwestorów Indywidualnych i Instytucjonalnych Polsce oraz do zaproszonych inwestorów w Słowenii. Zapisy w transzy indywidualnej w Polsce potrwają od 6 do 11 grudnia 2013 r. Pozyskane środki zostaną wykorzystane przede wszystkim na spłatę zadłużenia.

Gorenje zadebiutował na giełdzie w Lubjlanie w 1997 r. Jego obecna kapitalizacja to 120 mln euro (ok. 500 mln zł). W 2012 r. miał 1,26 mld euro przychodów i zatrudniał 10,9 tys. pracowników. Największym akcjonariuszem Gorenje jest Kapitalska Druzba (ma 19,4 proc. akcji), kontrolowana przez słoweńskie państwo firma ubezpieczeniowa. Panasonic ma 12,7 proc. kapitału spółki, a IFC (podmiot działający przy Banku Światowym) 10,3 proc. Pod koniec października grupa przedstawiła nową strategię na lata 2014–2018. Głównym celem pozostaje zmniejszenie zadłużenia, aby relacja długu netto do EBITDA nie przekraczała 3 (ma to nastąpić w 2015 r., na koniec czerwca było 5).

Cena Akcji w Ofercie jest równa cenie za jedną akcję zapłaconej przez Panasonic Corporation (niedawno japońska firma objęła prawie 10 mln akcji po 4,31 euro za walor). Cena została obliczona na dzień 4 lipca 2013 r. jako średni kurs ważony wolumenem obrotów akcji Spółki z poprzedzających sześciu miesięcy osiągnięty w obrocie zorganizowanym na rynku giełdowym.

Budownictwo
Czy jest już fundament pod odbicie sprzedaży mieszkań?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
Polimex Mostostal mocniej pod kreską przez kontrakty energetyczne
Budownictwo
Rynek mieszkaniowy w przededniu obniżek stóp. Najpierw skończą się duże rabaty
Budownictwo
Mirbud też jest dopuszczony do drogowego tortu CPK
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I kwartale 2025 roku
Budownictwo
Obniżki stóp już w kursach budowniczych mieszkań?