Debiut na GPW PGO i Zamet Industry, spółek wydzielonych z Famuru, zaplanowano na przełom września i października, ponieważ dopiero w czwartek dokończone zostało WZA Famuru (planowano, by zadebiutowały do końca III kw.) W czwartek akcjonariusze Famuru zdecydowali o wypłacie wartej ponad 298,5 mln zł dywidendy, która w większości ma charakter niepieniężny i wypłacona zostanie w akcjach Zamet Industry (ok. 144,5 mln zł) i PGO (ok. 96,3 mln zł), a także w gotówce (57,8 mln zł), z przeznaczeniem na podatek od tych akcji.
Akcjonariat tych spółek będzie taki sam jak Famuru (spółka jest kontrolowana przez TDJ i Tomasza Domogałę).
– Na każde 5 akcji Famuru akcjonariusz otrzyma po jednej akcji Zamet Industry i jednej akcji PGO. Oznacza to, że akcjonariusz posiadający przykładowo 100 akcji Famuru, otrzyma po 20 akcji obu spółek - tłumaczy Grzegorz Morawiec, radca prawny Famuru.
Jak będzie technicznie wyglądał przydział akcji? Czy podatek zostanie zapłacony za akcjonariuszy?
– Dywidenda zostanie wypłacona za pośrednictwem KDPW. Akcje zostaną zapisane na rachunkach akcjonariuszy Famuru. W przypadku inwestorów, którzy są zwolnieni od podatku - co dotyczy głównie funduszy emerytalnych – otrzymają oni wypłatę części pieniężnej. Natomiast w odniesieniu do pozostałych akcjonariuszy, z części pieniężnej dywidendy zostanie potrącony i odprowadzony za akcjonariuszy podatek dochodowy do Urzędu Skarbowego. Część pieniężna dywidendy została tak obliczona, by jej wartość była nie niższa niż kwota podatku. Ewentualne nadwyżki zostaną wypłacone akcjonariuszom – tłumaczy nam zawiłości pionierskiej na rynku procedury Morawiec.