CFD. Rynek zebrał żniwo

W III kwartale spadła skuteczność inwestorów na rynku CFD. Gorzej im szło m.in. na rynku walut.

Publikacja: 25.10.2023 21:03

CFD. Rynek zebrał żniwo

Foto: Adobe Stock

Pogorszenie nastrojów i ucieczka od ryzyka, które widzieliśmy na rynkach w III kwartale, nie przeszły bez echa, również jeśli chodzi o polskich inwestorów. Cykliczne statystyki przekazywane przez biura maklerskie pokazały bowiem, że skuteczność klientów działających na rynku CFD obniżała się chociażby w stosunku do tego, co widzieliśmy w II kwartale.

Dobrze widać to było chociażby na przykładzie rynku walutowego. Odsetek osób, który w III kwartale mógł pochwalić się zyskiem w tym obszarze rynku, wyniósł nieco ponad 41 proc. (średnia rynkowa). Dla porównania kwartał wcześniej kształtował się on na poziomie prawie 43,5 proc. Warto zwrócić uwagę, że wynik III kwartału jest również najsłabszy od dwóch lat. Wysoką formę utrzymali natomiast klienci DM BOŚ. Tam odsetek osób z dodatnim wynikiem wyniósł 49 proc. wobec 48,2 proc. kwartał wcześniej.

Czytaj więcej

Wiara w biznes foreksowy pozostaje niezachwiana

Tradycyjnie już inwestorzy lepiej radzili sobie, handlując CFD na surowce i towary. I w tym jednak przypadku statystyki wyglądają słabiej niż w II kwartale. W okresie od lipca do końca września odsetek osób z dodatnim wynikiem w tej części rynku ukształtował się na poziomie prawie 45,4 proc. Kwartał wcześniej wynosił blisko 49 proc. Warto jednak też zauważyć, że uzyskany teraz wynik jest porównywalny z wieloletnią średnią rynkową. Tak jak w przypadku walut, również i w tym obszarze rynku błysnęli klienci DM BOŚ. Aż 50,04 proc. z nich mogło pochwalić się zyskiem.

Inwestorzy słabiej radzili sobie także na rynku CFD na akcje spółek. Tutaj odsetek osób, które zanotowały zysk, wyniósł 43,8 proc. Kwartał wcześniej było to aż 52,2 proc. W tej części rynku błysnęli klienci XTB, gdzie odsetek osób z zyskiem wyniósł aż 57,3 proc.

O ile, patrząc na szeroki rynek, inwestorzy mieli problem z CFD na akcje, o tyle poprawę skuteczności widać w ich przypadku, jeśli chodzi o CFD na indeksy. Tutaj zyskiem mogło pochwalić się średnio 42,5 proc. inwestorów. W II kwartale odsetek ten wynosił 41 proc.

Biura maklerskie
Emil Popławski, BM Pekao: Celem jest wzrost wartości naszych produktów
Biura maklerskie
Tomasz Duda, BM Pekao: Selekcja i utrzymanie ambitnych analityków są kluczowe
Biura maklerskie
Doroczny ranking „Parkietu” – analitycy BM Pekao najlepsi
Biura maklerskie
Słodko-gorzki rekord obrotów na warszawskiej giełdzie
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Biura maklerskie
Czy roczne strategie giełdowe mają jeszcze sens?
Biura maklerskie
Wiara w poprawę jest, ale droga może być wyboista