Aby transakcja mogła dojść do skutku, wymagana jest jeszcze zgoda Komisji Nadzoru Finansowego. Wartość transakcji nie jest znana.
– Europa to kluczowy rynek dla naszego biznesu. Nabycie DM TMS Brokers daje OANDA silną obecność na polskim rynku i buduje solidną bazę do rozwoju w krajach bałtyckich, uzupełniając naszą ugruntowaną pozycję w Europie Zachodniej – podkreśla Gavin Bambury, prezes OANDA.
– Na mocy podpisanej umowy TMS Brokers stanie się częścią globalnego lidera na rynku walutowym – OANDA Global Corporation. To istotny krok w rozwoju obu firm. TMS zyska dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, szerokiej oferty produktów i globalnego zasięgu, a OANDA, wybierając TMS Brokers, rozszerza obszar działań w Europie, która jest ważnym rynkiem dla tej wiodącej firmy inwestycyjnej – wskazuje z kolei Marcin Niewiadomski, prezes TMS Brokers. – Spółka TMS posiada silną pozycję w Polsce i krajach bałtyckich. Dzięki licencji KNF może działać na obszarze Unii Europejskiej. OANDA jest globalną firmą inwestycyjną, regulowaną przez siedem podmiotów nadzorujących w różnych krajach, posiadającą biura na całym świecie i obsługującą 100 tys. klientów. OANDA jest między innymi liderem na detalicznym rynku forex w USA oraz jedną z największych firm oferujących dostęp do instrumentów FX/CFD w Azji. Jesteśmy dumni z tego, że będziemy mogli świadczyć usługi jeszcze lepszej jakości, rozwijać technologię, będąc częścią grupy OANDA – dodaje Niewiadomski.
Transakcja jest sporym zaskoczeniem, ale jest to też kolejny etap konsolidacji rynku. Wcześniej miała ona inną formę. Część brokerów rezygnowała ze świadczenia usług w tym obszarze z racji na wymagające otoczenie, kolejne regulacje i spadające przychody. Nie tak dawno na taki krok zdecydował się Noble Securities, którego klientów przejął... TMS Brokers. W tym roku warunki się jednak diametralnie zmieniły. Brokerzy foreksowi wyraźnie złapali wiatr w żagle. Można było się o tym przekonać na przykładzie X-Trade Brokers. Z większej zmienności rynkowej skorzystał także TMS Brokers. Firma w I kwartale tego roku wygenerowała 15,9 mln zł zysku, podczas gdy w analogicznym okresie rok wcześniej miała stratę w wysokości 2,7 mln zł. Tę poprawę postanowił wykorzystać ForeVest Capital, który do tej pory był udziałowcem TMS. Podobną sytuację mieliśmy w maju, kiedy fundusz Enterprise Investors postanowił sprzedać udziały w X-Trade Brokers. PRT