Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.02.2017 04:25 Publikacja: 01.07.2012 10:00
Wojciech Woźniak, analityk, DM Millennium
Foto: Archiwum
„Ucinaj szybko straty" – to jedna z fundamentalnych zasad analizy technicznej. Stosujemy ją konsekwentnie przy budowaniu naszego portfela, ustalając precyzyjnie poziomy cenowe zleceń stop loss. Niestety, zlecenia te mają to do siebie, że chronią przed stratami w czasie spadków, a podczas wzrostów mogą ograniczać zyski. Odczuł to na własnej „skórze" nasz czerwcowy portfel.
Pod koniec maja, kiedy eksperci typowali dla nas spółki, sytuacja na GPW nie była zbyt optymistyczna. Indeks WIG zatrzymał się na technicznym rozdrożu przy dolnym ograniczeniu ponadpółrocznej konsolidacji (36500 pkt). Analitycy nie byli pewni co do dalszego kierunku ruchu, więc część z nich przyjęła strategię ostrożną i ustawiła zlecenia obronne blisko poziomu kupna. Efekt? Cofnięcie z początku miesiąca „wyrzuciło" z portfela aż trzy spółki. Nie udało się przez to dogonić szerokiego rynku, który wzrósł w czerwcu o 7,5 proc. (licząc w cenach zamknięcia od 30 maja do 28 czerwca).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Największa spółka z WIG20 to w tym roku solidny komponent indeksu dużych firm. Realizacja zysków jednak i jej nie omija.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Zbliżający się termin wprowadzenia przez USA ceł oraz towarzyszące temu zapowiedzi znów budzą emocje. Do tego dochodzą idące jak po grudzie negocjacje w sprawie wojny w Ukrainie. Złoto ponownie zbliża się do rekordu.
Wraz z niemal dotknięciem przez WIG historycznego pułapu 100 tys. pkt zasięg hossy trwającej od jesieni 2022 r. dorównał właśnie temu z 2000 roku (bańka internetowa), a wskaźnik ceny do wartości księgowej wkroczył w strefę, przy której ukształtowały się wszystkie szczyty w ostatnich kilkunastu latach. Był też jednak okres, gdy wyceny były jeszcze dużo wyższe.
Inwestorzy zaczęli liczyć na to, że nowa seria podwyżek amerykańskich ceł dotknie tylko garstkę krajów i będzie mniej dotkliwa, niż się obawiano. Administracja Stanów Zjednoczonych wciąż widzi jednak w cłach narzędzie do zwiększenia konkurencyjności gospodarki.
W ocenie wielu inwestorów po zaledwie dwóch miesiącach rządów Donalda Trumpa amerykańska gospodarka znalazła się na skraju recesji, a rynek akcji – na progu bessy.
Stopy procentowe w USA pozostały na niezmienionym poziomie. Komunikat po posiedzeniu Rezerwy Federalnej nie wskazuje na niepokojące zjawiska, jednak prognoza wzrostu gospodarczego została obniżona, a przewidywania dotyczące inflacji poszły w górę. Wall Street zareagowała wzrostem indeksów.
Agencja Rozwoju Przemysłu, Polimex Mostostal oraz Towarzystwo Finansowe Silesia przystępują do wspólnego projektu zakładającego wykorzystanie potencjału majątku Rafako. “Parkiet” pod koniec ubiegłego roku informował, że Ministerstwo Aktywów Państwowych szuka takiego rozwiązania dla tej prywatnej, ale ważnej dla energetyki spółki. Droga do odtworzenia spółki jest jeszcze jednak daleka.
Największa spółka z WIG20 to w tym roku solidny komponent indeksu dużych firm. Realizacja zysków jednak i jej nie omija.
PGE Polska Grupa Energetyczna podpisała dwie umowy pożyczek z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na łączną kwotę ponad 12 mld złotych. Środki te pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Środki trafią na rozbudowę i modernizację sieci. Wcześniej podobne umowy podpisały Tauron oraz Energa (Grupa Orlen).
Rynki mają za sobą trudny koniec tygodnia, choć GPW wciąż pozostaje relatywnie silniejsza. Inwestorzy sami do końca nie wiedzą, co myśleć o amerykańskich cłach, a do tego coraz większe obawy budzi kondycja amerykańskich konsumentów.
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.
Producent gier pozytywnie zaskoczył wynikami za 2024 r. Pretekstem do realizacji zysków stała się jednak informacja o terminie premiery czwartej części „Wiedźmina”. Odbędzie się po 2026 r. Co to oznacza to dla studia i jego wyników?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas