Sobiesław Kozłowski dyrektor departamentu doradztwa inwestycyjnego Noble Securities
Bardzo słaby 2018 r. spowodował, że termometr długoterminowych wycen, czyli cena do wartości księgowej, znalazł się blisko historycznych minimów dla WIG20, a w szczególności na mWIG40 i sWIG80. Dlatego też mocne zachowanie małych spółek w 2019 r. mnie nie dziwi, a wręcz tego oczekiwałem i po przejściowej słabości w kwietniu–czerwcu sądzę, że maluchy będą zdecydowanie broniły pozycji lidera wzrostów w 2019 r.
Adam Łukojć zarządzający Allianz TFI
Szczególnie atrakcyjnie wyglądają polskie średnie spółki. Patrząc na wieloletnią historię, średnie spółki były w stanie względnie szybko (jak na polskie warunki) poprawiać wyniki. Ich akcje są też bardziej płynne od małych spółek. W ostatnich miesiącach akcje średnich spółek nie wzrosły też tak mocno, jak najmniejszych spółek.
Przemysław Kwiecień główny ekonomista XTB
Na naszym rynku najbardziej przecenione zostały spółki małe z indeksu sWIG80, jednak tu nieustannym problemem jest brak zainteresowania ze strony kapitału zagranicznego. Oczekuję jednak, że w miarę rozkręcania się PPK te spółki powinny zacząć wracać do łask.
Jakub Menc zarządzający Skarbiec TFI
Myślę, że indeksem z dużym potencjałem jest WIG-budownictwo. Nastawienie inwestorów do tej branży jest negatywne, co rodzi okazje inwestycyjne. Ponadto, wyceny tych spółek są atrakcyjne z punktu widzenia inwestorów strategicznych, o czym świadczy deklaracja Zarmenu objęcia nowych akcji Elektrobudowy.
Michał Krajczewski kierownik zespołu ds. doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas
Zauważamy odbicie relatywnej siły WIG20 względem MSCI EM, co historycznie zapowiadało falę wzrostów na krajowym parkiecie. Sygnałem z punktu widzenia analizy technicznej był powrót WIG20 ponad 2200 pkt, co otwiera obecnie drogę do wzrostów w kierunku 2400 pkt. Duże szanse widzimy także w segmencie średnich i mniejszych spółek. Wyceny indeksów mWIG40 i sWIG80 powróciły na skutek majowych spadków do poziomów z ubiegłorocznego dołka, który równocześnie wyznacza kilkuletnie dołki wycen.