Grupa Vectra szuka inwestora dla infrastrukturalnej spółki

Telewizja kablowa Vectra idzie śladem konkurencji. Chce pozyskać inwestora finansowego dla spółki infrastrukturalnej – Vectra Investments. Kogo przyprowadzi nowy prezes, którym został Michał Bartkowiak wcześniej zatrudniony przez właścicieli Inei?

Publikacja: 14.02.2022 15:52

Grupa Vectra szuka inwestora dla infrastrukturalnej spółki

Foto: Adobestock

Gdańska grupa telewizji kablowych Vectra, która dwa lata temu kupiła jednego z największych konkurentów – Multimedia Polska jeszcze nie wypełniła warunku stawianego jej przez urząd antymonopolowy - planuje kolejną transakcję. Tym razem chodzi nie o przejęcie, ale o sprzedaż aktywów. Vectra ogłosiła, że rozpoczyna proces wyłonienia inwestora finansowego dla spółki infrastrukturalnej – Vectra Investments.

Vectra Investments to podmiot, który w grupie Vectry świadczy usługi doradcze na rzecz spółki jawnej o tej samej nazwie. Co posiada grupa nie podała. Justyna Grzelak, rzeczniczka Vectry zapowiedziała, że na nasze pytanie w tej kwestii oraz inne odpowie e-mailem.

Vectra poinformowała dziś również, że ma nowego prezesa. Został nim Michał Bartkowiak, niedawno prezes wielkopolskiej Inei, kontrolowanej przez australijską grupę inwestycyjną Macquire. Fundusz z grupy Macquire zainwestował w kablówkę ze względu na jej projekt budowy światłowodowej sieci hurtowej. W ubiegłym roku Inea zmieniła nazwę na Fiberhost, zawiadującą infrastrukturą, a wydzielono z niej część usługową.

Czy to właśnie Macquire zostanie inwestorem finansowym w Vectra Investments - trudno jednoznacznie stwierdzić. Gdy Australijczycy wchodzili w ten segment rynku w Polsce do wzięcia były pokaźne dotacje unijne na szerokopasmowy internet. Na tej fali Nexerę – hurtowego operatora światłowodowego – utworzyły fundusz Infracapital i Nokia.

Infrastrukturą szerokopasmową w Polsce, rozwijaną przy udziale środków unijnych, interesowało się wiele podmiotów. Widać to było w ubiegłym roku, gdy Orange Polska pozyskał udziałowca w postaci holenderskiej grupy APG. Dowodem na to, że inwestorzy widzą potencjał w sieci są także przejęcie Netii przez Cyfrowy Polsat, czy UPC Polska przez P4 (Play/Iliad). Ambasada Francji informowała niedawno, że Play i Iliad planują nową inwestycję w sieci światłowodowe.

To, czy i kiedy będą kolejne środki unijne na infrastrukturę nie jest dziś takie pewne ze względu na relacje Polski i Komisji Europejskiej. Rząd zaplanował, że w Krajowym Planie Odbudowy miejsce na to będzie.

Michał Bartkowiak przejął stery w zarządzie Vectry po Tomaszu Żurańskim, który przeszedł do rady nadzorczej. Kablówka tłumaczy, że ma to związek z jej ambitnymi planami. Żurański ma odpowiadać w radzie za strategiczne projekty rozwojowe, w tym właśnie za wyłonienie inwestora dla części infrastrukturalnej.

Jak podano, w 2027 r. gdyńska firma zamierza docierać za pośrednictwem nowoczesnej infrastruktury światłowodowej do 10 mln gospodarstw domowych z pełną ofertą produktów i usług.

„Realizując tę ambicję, Vectra chce stać się jednym z największych dostawców światłowodu w Polsce i rynkowych liderów, jeśli chodzi o produkty i usługi oferowane za pośrednictwem nowoczesnej i rozległej sieci. Ze względu na skalę planowanej ekspansji oraz stosunkowo krótki horyzont czasowy, spółka we współpracy z renomowanymi doradcami transakcyjnymi, Rotshild & Co i mInvestment Banking, rozpoczyna proces wyłonienia inwestora finansowego z doświadczeniem infrastrukturalnym dla swojej spółki infrastrukturalnej Vectra Investments. Jednocześnie Vectra kontynuuje inwestycje w rozbudowę i udoskonalanie istniejącej sieci oraz w rozwój oferty produktów i usług dla obecnych i przyszłych klientów” – podała Vectra.

Obecnie zasięg sieci Vectry to około 4,6 mln gospodarstw domowych, a spółki grupy obsługują około 1,7 mln abonentów.

W jakim stopniu cel 10 mln ma zostać zrealizowany przy pomocy umów ramowych z podmiotami trzecimi – nie podano. Tego typu umowy w Polsce to już standard.

Do zarządu Vectry weszły dwie nowe osoby. To Wojciech Danieluk, wcześniej związany wiele lat z P4 (Play korzysta z infrastruktury Vectry by oferować przewodowy internet) oraz Sebastian Janda (wcześniej w Innogy, czy Procter & Gamble).

Technologie
Akcje Cyfrowego Polsatu w górę. Zarząd o rodzinnym sporze
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Technologie
Prezes Vigo Photonics: rok 2025 to pas startowy dla HyperPIC
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów
Technologie
Technologiczne spółki na celowniku inwestorów. Transakcje przyspieszą
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów. Akcje tanieją
Technologie
DataWalk ma kontrakt z amerykańskim gigantem. Kurs szybuje