Exatel: Zarząd ma strategię i chce przejmować

– Opracowaliśmy aktualizację strategii Exatela na lata 2013–2015. Wizja firmy, jaką w niej przyjęliśmy, mówi, że operator powinien rozwijać działalność nie tylko w podstawowych dla siebie obszarach telekomunikacyjnych, ale także postawić na kompleksowe usługi ICT dla klientów biznesowych, obejmujące np. rozwiązania w chmurze, kolokację i hosting – mówi „Parkietowi" Wojciech Pomykała, prezes Exatela.

Publikacja: 08.05.2013 06:11

Wojciech Pomykała kieruje Exatelem od listopada

Wojciech Pomykała kieruje Exatelem od listopada

Foto: materiały prasowe

–– Jesteśmy w trakcie opracowywania produktów ICT. Pierwsze, jak hostowane contact center, wdrożymy w trzecim kwartale 2013 r. –  zapowiada.  – Zakładamy, że usługi ICT za trzy lata będą stanowić kilkanaście procent przychodów firmy – mówi prezes.

Co ciekawe, Exatel, który przez blisko trzy lata (2010–2012) był na sprzedaż, teraz sam chce przejmować.

– Konsolidacja rynku bez udziału Exatela jest dla nas dużym zagrożeniem. Dlatego też w naszej strategii leżą także przejęcia. Interesują nas segmenty transmisji danych, kolokacji i ICT. Natomiast raczej nie będziemy zainteresowani hurtowymi operatorami głosowymi – mówi Wojciech Pomykała. –  Oceniam, że stać nas dziś na przejęcie gracza podobnej wielkości do Exatela. Przez ostatnie kilka lat firma generowała dodatnie przepływy pieniężne, a nie prowadziła projektów inwestycyjnych – wskazuje. W jego ocenie przejęciom sprzyjają niskie ceny firm na giełdzie.

Exatel był jedną z firm, które w ub.r. wzięły udział w procesie prywatyzacji TK Telekom, należącego do PKP. Została ona wstrzymana i ma ruszyć ponownie w drugiej połowie tego roku. Pomykała uważa jednak, że TK Telekom do jego firmy nie pasuje. – Startowaliśmy po TK Telekom, ale w mojej ocenie przejęcie tej spółki nie wpisuje się w strategię rozwoju Exatela. Obie firmy posiadają podobne sieci szkieletowe – mówi prezes Exatela.

Nie chce rozmawiać o wynikach spółki przed WZA. Jak udało nam się ustalić w 2012 r. przychody Exatela spadły  o około 50 mln zł do około 450 mln zł. Z kolei o tym, że na zyskach zaważyły rezerwy, informował w raporcie rocznym właściciel Exatela – PGE.

– W kolejnych latach chcemy rosnąć szybciej niż rynek B2B (usług dla biznesu – red.), którego tempo rozwoju według różnych raportów oceniane jest na 3–4 proc. w kolejnych latach. Dziś rentowność operatorów podobnych do Exatela w Europie waha się między 15 a 25 proc. – sądzimy, że nasza firma znajdzie się w okolicach środka tego przedziału – mówi Wojciech Pomykała.

Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją
Technologie
11 bit studios otwiera nowy rozdział
Technologie
Orange Polska sprzeda Orange Energia fińskiemu Fortum
Technologie
Ciekawe wieści z 11 bit studios. Są konkrety w sprawie nowej gry
Technologie
Raport Santander BM pchał kurs Cyfrowego Polsatu