Kierowanej przez Adama Górala spółce nie udało się przekonać sporej części udziałowców Asseco CE do zamiany akcji na papiery Asseco Poland.
Zgodnie z przygotowywaną od kilku kwartałów operacją (jest częścią szerszego planu odchudzania grupy kapitałowej) Asseco Poland, które ma nieco ponad 40 proc. kapitału słowackiej spółki, miało wyemitować dla jej akcjonariuszy od 5,68 mln do 6,09 mln walorów serii K. Obecnie kapitał Asseco Poland dzieli się na 77,56 mln papierów. Akcjonariusze rzeszowskiej spółki wyrazili zgodę na rozwodnienie kapitału na walnym zgromadzeniu w kwietniu. Udziałowcy słowackiej firmy, zgodnie z decyzją walnego, w zamian za 2,1 jej akcji, mają dostać jeden papier serii K Asseco Poland.
Trzymanie w szachu
Ustalono, że zgodę na wymianę walorów musi wyrazić aż 96 proc. akcjonariuszy Asseco CE. Przedstawiciele obu spółek byli przekonani, że nie będzie z tym problemów. Josef Klein, prezes Asseco CE, twierdził, że spółka dysponuje deklaracjami 95 proc. udziałowców, którzy chcą wziąć udział w wymianie walorów. Oprócz Asseco Poland dużym, 6,09-proc., pakietem dysponuje też ING TFI.
Tymczasem pod koniec sierpnia wśród znaczących udziałowców firmy, z 5-proc. pakietem, pojawiło się PKO OFE. Jego przedstawiciele nie chcieli wówczas zdradzić, dlaczego zwiększyli zaangażowanie w tak strategicznym dla słowackiej spółki momencie. Warto również zauważyć, że kupowanie akcji Asseco CE, z uwagi na śladową płynność walorów na giełdzie, jest utrudnione. Znacznie łatwiej handlować papierami Asseco Poland, które wchodzi w skład indeksu WIG20. Kursy obu spółek od wiosny są ściśle związane parytetem.
Poślizg rośnie
Inicjatorzy transakcji oczekiwali, że zamiana akcji dokona się do końca października. Już wiadomo, że termin ten nie zostanie dotrzymany. Udziałowcy Asseco CE mniej chętnie, niż oczekiwano, odpowiedzieli na zaproszenie Asseco Poland. Dlatego rzeszowska spółka musi obniżyć próg, od którego uzależnione jest powodzenie operacji. Zamiast 96 proc. akcjonariuszy słowackiej spółki zgodę musi wyrazić 80 proc. „Celem obniżenia progu jest zwiększenie prawdopodobieństwa dojścia transakcji do skutku" – nie ukrywa zarząd Asseco Poland.