Agora i Kino Polska TV będą mieć kanał filmowy

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała dziś kanałowi filmowemu Stopklatka TV miejsce w jednym z pakietów naziemnej telewizji cyfrowej.

Aktualizacja: 11.02.2017 13:14 Publikacja: 09.09.2013 16:05

Agora i Kino Polska TV będą mieć kanał filmowy

Foto: Fotorzepa, Mateusz Pawlak matp Mateusz Pawlak

Wniosek złożyła spółka Stopklatka powiązana z Kino Polska TV (właściciel Stopklatki, ale też kanału Kino Polska i dystrybutor stacji z rodziny FilmBox), ale finansowanie zapewni stacji także Agora, która od wielu lat chciała mieć udziały na telewizyjnym rynku.

Agora i Kino Polska zobowiązały się, że jeśli Stopklatka dostanie koncesję, dokapitalizują ją co najmniej 20 mln zł (na tyle branża szacuje koszty związane z pierwszym rokiem działania tego typu stacji) oraz będą wspólnie finansować rozwój kanału.  - Zgodnie z umową inwestycyjną Agora nabędzie od KPTV taką liczbę akcji spółki (Stopklatki – red.), aby udziały Agory i KPTV w kapitale zakładowym spółki były równe i udział Agory w kapitale zakładowym wynosił co najmniej 41 proc., pod warunkiem, że do dnia 31.12.2014 roku spółka otrzyma koncesję oraz po spełnieniu innych, zwyczajowo stosowanych w tego rodzaju umowach warunków – podawało Kino Polska TV.

Agora ma się stać właścicielem od 41 do 50 proc. akcji Stopklatki. Tyle samo udziałów, ile obejmie Agora, ma pozostać w rękach Kino Polska.Konkurentami Stopklatka TV w konkursie rozstrzygniętym przez KRRiT były Kino5 Mediasatu, kanał Polsat Kino Telewizji Polsat oraz stacja Telekino zgłoszona przez Zjednoczonymi Przedsiębiorstwami Rozrywkowymi we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich i dystrybutorem filmowym Kino Świat.

Wraz z decyzją w sprawie stacji filmowej KRRiT wybrała też kanał edukacyjno-poznawczy (oba ruszą w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej w kwietniu 2014 roku).  Jest nim kanał TV Fokus zgłoszony przez spółkę Tv Spectrum z grupy ZPR. Stację edukacyjno-poznawczą chciały mieć też: Discovery Polska (kanał DMAX), Edusat, TVR (kanał TVE, odrzucony w konkursie z przyczyn formalnych), należąca do giełdowej Platformy Mediowej Point Group spółka MediaWorks, TVS (dawna TV Silesia),  Apella - firma powiązana z wydawcą tygodnika „W sieci" i 4fun Media (zgłosiła stację 4fit.tv, ale wniosek odpadł z przyczyn formalnych).

Będą odwołania?

Nadawcy na razie nie dostali z KRRiT decyzji, nie wiadomo więc, ilu się od nich odwoła. Na pewno zrobi to TVS. - Będziemy się od tej decyzji odwoływać. TVS jest już nadającą telewizją edukacyjno-poznawczą i nadaje od 5,5 roku. Posiadamy niezbędne zaplecze. Jesteśmy także w grupie posiadającej własną uczelnie na której kształcimy; dziennikarzy, realizatorów obrazu telewizyjnego, co dodatkowo powinno być wzięte pod uwagę - uważa Arkadiusz Hołda, założyciel i właściciel TVS, który kwestionuje przyznanie koncesji na nadawanie trzeciego już kanału w ramach naziemnej telewizji cyfrowej spółkom ZPR.

Z kolei ZPR nie podoba się decyzja o przyznaniu kanału filmowego Stopklatce.- We wniosku koncesyjnym zgłosiliśmy ośmiokrotnie wyższe nakłady na zawartość programową niż Stopklatka. KRRiT trudno będzie uzasadnić swoją decyzję – uważa Zbigniew Benbenek, szef rady nadzorczej ZPR, które przegrały batalię o kanał filmowy, ale mają zgodę na nadawanie stacji edukacyjno-poznawczej. – Stacji o takim profilu nie ma na rynku wiele, to trudny do prowadzenia kanał, ale cieszymy się z tego, co mamy i bierzemy się do pracy – mówi. ZPR nie chcą na razie przesądzać czy złożą odwołanie od decyzji KRRiT na temat kanału filmowego. Podobnie Polsat. – Odniesiemy się do tego pytanie, kiedy dostaniemy decyzję KRRiT wraz z uzasadnieniem – mówi tylko Tomasz Matwiejczuk, rzecznik Telewizji Polsat. Pozostali biorący w konkursach nadawcy nie odpowiedzieli nam na pytanie czy złożą odwołania. Zwycięskie kanały wraz z wybranymi wcześniej w tym roku stajami TV Trwam i dziecięcą TVP ABC zastąpią w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej nadawane obecnie podwójnie stacje TVP1, TVP2 i TVP Info w kwietniu przyszłego roku.

Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją
Technologie
11 bit studios otwiera nowy rozdział
Technologie
Orange Polska sprzeda Orange Energia fińskiemu Fortum