Jak wynika z analizy, lokalni gracze obsługują około jednej trzeciej abonentów szerokopasmowego dostępu do internetu, co oznacza, że jako grupa wyprzedzają takie firmy, jak UPC Polska (obecnie numer dwa pod tym względem) czy Netia (numer trzy).

Liczebność małych i średnich firm kurczy się od kilku lat m.in. za sprawą przejęć realizowanych przez takie firmy, jak Vectra, UPC, Netia, czy Multimedia. O ile w 2012 r. było ich około 2,3 tys., o tyle w 2015 r. – niecałe 1,5 tys. To spadek o 36 proc. Wolniej niż liczebność spadały przychody tego segmentu rynku (o 31 proc., do 2,82 mld zł). Zestawienie tych dwóch parametrów oznacza, że gracze, którzy utrzymali się na rynku, dysponują obecnie większą skalą biznesu niż kilka lat temu.

Jak zauważa Audytel, ponad 60 proc. telekomów MSP rozwija się stabilnie, a ich przychody rosną. Ponad połowa lokalnych operatorów rośnie pod tym względem o ponad 10 proc. rok do roku. Choć podnosi się odsetek firm zagrożonych (notujących spadek przychodów o więcej niż 5 proc. w skali roku), to zdaniem Audytela małe i średnie firmy będą nadal zwiększać udział w rynku internetu. Zaznacza, że warunkiem tego jest możliwość efektywnego prowadzenia inwestycji w budowę sieci dostępowych oraz dostęp do ich finansowania. Wiadomo już dziś, że rząd przygotował dla MSP 1 mld zł pożyczek na inwestycje w sieć.