Sąd Apelacyjny w Łodzi planował dziś ogłosić wyrok dotyczący ewentualnego stwierdzenia nieważności uchwały nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Lotosu z 20 lipca 2022 r. w sprawie połączenia gdańskiej spółki z Orlenem. Po wysłuchaniu stron zapadła jednak decyzja, że odczytanie wyroku nastąpi 15 maja.
W pierwszej instancji doszło do oddalenia w całości powództwa akcjonariuszy byłego Lotosu. Wyrok zapadł 7 czerwca ubiegłego roku. W późniejszym pisemnym uzasadnieniu, które liczyło 257 str., stwierdzono m.in., że „zarzuty analizowane przez sąd przez pryzmat całego procesu połączeniowego rozpatrywanego na gruncie przepisu Kodeksu spółek handlowych, nie dały podstaw do stwierdzenia nieważności uchwały lub jej uchylenia”.
Czytaj więcej
Przeszukania, które prowadzono ostatnio w biurach Orlenu, oprócz zabezpieczenia dokumentów związanych z połączeniem z Grupą Lotos, dotyczyły też podejrzenia zaniżania cen paliw przez koncern - poinformowała w piątek PAP zastępca prokuratora okręgowego w Płocku Monika Mieczykowska.
Nie doszło do szantażu korporacyjnego
Co ważne, w trakcie rozprawy odrzucono oskarżenia Orlenu który twierdził, że działania powodów noszą znamiona szantażu korporacyjnego, gdyż nie mają nic wspólnego z ochroną interesu spółki, a służą jedynie realizacji ich partykularnego interesu. Sąd wprost stwierdził, że jest brak podstaw do przyjęcia takiego stanowiska. W efekcie nie określił wynagrodzenia pełnomocników strony pozwanej w wysokości 10-krotoności stawki minimalnej. Warto też zauważyć, że Orlen wnosił o przeprowadzenie wszystkich posiedzeń przy drzwiach zamkniętych z uwagi na możliwość ujawnienia okoliczności stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa.
Czytaj więcej
Fuzja koncernu z Lotosem jest ważna. Orlen nie naruszył też przepisów o ochronie konkurencji.