Ciech Żółta kartka dla zarządu

– Ciech jest gotowy do podpisania umowy z konsorcjum banków. Negocjacje są już finalizowane – powiedziała nam wczoraj Ewa Sibrecht-Ośka, przewodnicząca rady nadzorczej firmy.

Publikacja: 16.04.2010 07:46

– Mam nadzieję, że w bardzo krótkim czasie kilku dni lub nawet kilkunastu godzin umowa zostanie podpisana – dodała.

Znacznie mniej optymistycznie – jak wynika z naszych informacji – kwestię porozumienia z konsorcjum kilkunastu banków postrzega zarząd Ciechu. Jego zdaniem problem polega na tym, że nadzór wciąż nie zatwierdził tegorocznego budżetu spółki. Chociaż formalnie nie powinno to stanowić przeszkody na drodze do porozumienia z instytucjami kredytującymi, w praktyce może być kłopotem.

– Banki nie stawiają warunku, by przed podpisaniem umowy z Ciechem zatwierdzony był plan finansowy spółki – twierdzi natomiast Sibrecht-Ośka. W jej opinii budżet Ciechu musi być skorelowany z restrukturyzacją finansową spółki, która jeszcze jest w toku. – To, na co firma się zgodzi w porozumieniu z bankami, będzie wpływać na kwestie związane z jej planem finansowym – argumentuje szefowa nadzoru. – Dlatego pomiędzy zapisami w budżecie a zapisami z umowy z bankami musi być pełna spójność – dodaje.

Rada nadzorcza uznała, że ta spójność nie została w pełni odzwierciedlona w zaproponowanym przez zarząd firmy budżecie. Według Sibrecht-Ośki stało się tak m.in. dlatego, że warunki porozumienia z instytucjami finansowymi są nadal dynamiczne. – Naszym zdaniem zarząd w niewystarczającym stopniu dostrzegał różnice między zapisami umowy a zapisami planu finansowego – uzasadniła szefowa rady nadzorczej.– Myślę, że na kolejnym posiedzeniu rady będziemy się już mogli zająć budżetem – powiedziała nam Sibrecht-Ośka. Dodała jednak, że są takie kwestie, które nawet po zawarciu umowy z bankami jeszcze przez jakiś czas pozostaną otwarte. Dopiero gdy zostaną uzupełnione, rada będzie mogła zatwierdzić plan finansowy Ciechu. Według niej chodzi o sprawy, które mogą być jeszcze zweryfikowane przez doradców banków nawet po podpisaniu umowy z firmą.

O krytycznej ocenie dokonań zarządu świadczy to, że rada odmówiła jego członkom półrocznych premii. W 2009 r. wartość takich premii sięgnęła po 151 tys. zł na głowę. Było to od 16 proc., do ponad 20 proc. łącznego wynagrodzenie członków zarządu spółki.Rzecznik Ciechu Krzysztof Grad nie odniósł się do żadnej z powyższych kwestii, argumentując, że nie ma upoważnienia do informowania o decyzjach rady nadzorczej.Kurs Ciechu wzrósł wczoraj o 0,4 proc., do 33,39 zł.

[ramka][b]1,2 mld zł[/b] – takie zadłużenie Ciechu ma być zrestrukturyzowane dziękinowej umowie spółki z konsorcjum kilkunastu banków[/ramka]

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu