Polska chemia: Prywatyzacja od początku

Grupa PCC nie kupi Azotów Tarnów ani ZAK (dawniej Zakłady Azotowe Kędzierzyn). Za kilka miesięcy proces prywatyzacji obu firm może ruszyć od początku

Publikacja: 14.05.2010 09:53

Do sprzedaży Ciechu Skarb Państwa wróci najwcześniej w IV kwartale tego roku. Dzisiaj za to ukazują się ogłoszenia zapraszające inwestorów do rozmów na temat zakupu akcji Zakładów Chemicznych Police oraz Zakładów Azotowych Puławy.

– Nie mogliśmy przyjąć oferty złożonej przez grupę PCC, i to z kilku powodów – powiedział Adam Leszkiewicz, wiceminister skarbu. – Zaproponowane ceny nie były dla nas satysfakcjonujące, a same spółki niewiele by zyskały na tej prywatyzacji – wyjaśnił.

Jak powiedział Wiesław Skwarko, szef Nafty Polskiej, grupa PCC gotowa była kupić pakiet 86,3 proc. akcji i podwyższyć kapitał ZAK na łączną kwotę zbliżoną do tej, jaką oferowała za 80 proc. akcji tej firmy w 2006 r. Przy czym płatność chciała rozłożyć na lata.

Przed czterema laty chodziło o około 100 mln zł. Rząd PiS zrezygnował jednak w ostatnim momencie ze sprzedaży ZAK oraz Azotów Tarnów, twierdząc, że cena jest za niska.

Ile grupa PCC tym razem gotowa była zapłacić za tarnowskie zakłady (pakiet 52,6 proc. akcji), Wiesław Skwarko nie zdradził. – Była ona dla nas niesatysfakcjonująca – powiedział. Oferta cenowa inwestora była złożona, jej wysokość zaś miała zależeć od wyników finansowych, jakie Azoty Tarnów osiągałyby w kolejnych latach.

Co dalej z oboma przedsiębiorstwami? – Nie rezygnujemy z ich prywatyzacji – zapewnił Leszkiewicz i dodał, że rozpoczęty będzie nowy proces sprzedaży. Tym razem prowadzić go będzie już MSP (Nafta Polska jest w likwidacji). – Chcemy powrócić do prywatyzacji po tym, jak okaże się, jakie wyniki finansowe wypracują spółki w II kwartale – powiedział Leszkiewicz. Ważny ma być również postęp w prywatyzacji Puław i Polic.

Zdaniem wiceministra Leszkiewicza ze wznowieniem procesu prywatyzacji Ciechu trzeba będzie poczekać co najmniej do IV kwartału 2010 r. Potwierdziły się zatem nasze informacje, że zainteresowanie zakupem tej spółki wśród trzech inwestorów wytypowanych jeszcze w lutym tego roku jest obecnie małe.

[ramka]

[b]100 mln zł[/b]

oferowała grupa PCC cztery lata temu za 80 proc. akcji ZAK. Tym razem gotowa była zapłacić podobną kwotę, ale w ratach[/ramka]

[ramka]

[b]366 mln zł[/b]

miała grupa PCC zapłacić w 2006 r. za 80 proc. Azotów Tarnów. Teraz cenę inwestor uzależniał od wyników firmy[/ramka]

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu