Przewidują ograniczenie prawa głosu udziałowców, którzy przekroczyli jedną piątą ogólnej liczby głosów istniejących w firmie w dniu odbywania się NWZA, do jednej piątej. Zapis ten nie będzie dotyczył Skarbu Państwa i Nafty Polskiej oraz podmiotów od nich zależnych. Ograniczenie ma obowiązywać tak długo, jak długo te podmioty będą właścicielem co najmniej 20 proc. papierów firmy.

Do zmiany statutu potrzeba trzy czwarte głosów. Obecnie Nafta Polska posiada prawie 49,1 proc. akcji Azotów Tarnów, a Skarb Państwa niespełna 3,5 proc. Dużym pakietem, bo 10,2-proc., dysponuje też Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, którego większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa. Razem mają prawie 62,8 proc. głosów. To powinno wystarczyć do podjęcia uchwały o zmianie statutu. Jedynym dużym udziałowcem niepowiązanym z MSP jest Aviva OFE (7,7 proc. udziałów).

Decyzja o wprowadzeniu zmian do statutu wynika zapewne z planowania w przyszłym roku emisji nowych akcji. Spółka chce pozyskać 150 mln zł na sfinansowanie przejęcia ZAK, czyli dawnych Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Przejściowym sposobem na częściową realizację tego celu będzie zaciągnięcie kredytu bankowego o wartości 120 mln zł. Ponad rok temu Skarb Państwa ograniczył prawo głosu m.in. w PKN Orlen. Dzięki wprowadzonym zmianom nikt poza nim nie może głosować z większego pakietu niż 10 proc. Podobny zapis zastosowano w statucie GPW.