– Nie spodziewam się, by to uzupełnienie wywróciło całe postępowanie o wydanie decyzji środowiskowej. To nie będzie przechodzenie całej procedury od początku – zapewnia Alicja Majewska, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu.
W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd podał, że raport o oddziaływaniu na środowisko wymaga analizy, czy dla planowanej inwestycji spełnione są warunki dotyczące ewentualnej instalacji do wychwytywania i sprężania CO2. Analiza ma pokazać, czy dostępne są odpowiednie składowiska dla CO2, i czy instalacje transportowe i modernizacja pod kątem wychwytywania CO2 są wykonalne technicznie i ekonomicznie.
– Uzupełnienie wniosku do decyzji środowiskowej o brakujące rzeczy będzie trwać kilka?miesięcy, nawet rok – ocenia?Tomasz Wollny ze Stowarzyszenia Technik?Ekologicznych Silesia. Jego zdaniem?PGE może też zmienić technologię na gaz. – Na takie rozwiązanie zdecydował się w 2010 roku Tauron w przypadku elektrowni Blachownia Śląska o mocy 850 MW – przypomina Wollny.
PGE nie bierze takiej opcji pod uwagę. W Elektrowni Opole pracują obecnie cztery bloki węglowe o mocy 360 MW każdy. Elektrownia ma infrastrukturę dostosowaną do spalania węgla.– W ramach analiz przedinwestycyjnych porównywano efektywność ekonomiczną bloków węglowych i gazowych. Efektem był wybór technologii opartej na węglu – mówi Łukasz Witkowski, rzecznik PGE.