PGE: Rynek czeka na fakty w sprawie Opola

W piątek notowania PGE i spółek z konsorcjum, które mają zbudować nowe bloki w Elektrowni Opole, odreagowywały czwartkowe skoki, które były efektem deklaracji premiera Donalda Tuska, że rząd znajdzie sposób, by inwestycja w Opolu doszła do skutku.

Aktualizacja: 08.06.2013 09:22 Publikacja: 08.06.2013 06:00

PGE: Rynek czeka na fakty w sprawie Opola

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik sm Sławomir Mielnik

Wcześniej PGE oficjalnie wycofała się z tej inwestycji.

Na koniec piątkowej sesji za akcje PGE płacono o 1,65 proc. więcej niż dzień wcześniej, Rafako staniało o 1,64 proc. (po  18,5-procentowej zwyżce dzień wcześniej).

– Budowa dwóch bloków w Opolu jest potrzebna nie tyle PGE, ile całej polskiej gospodarce – powiedział w piątek cytowany przez PAP wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Przypomniał, że do 2020 r. trzeba będzie w kraju wyłączyć 6,5 tys. megawatów innych mocy wytwórczych w energetyce. Jak zaznaczył, bloki Opole V i VI z nowoczesnymi kotłami będą miały wyższy poziom sprawności niż te użytkowane obecnie.

Rafako, które w konsorcjum z Mostostalem Warszawa wygrało też przetarg na budowę nowego bloku w Elektrowni Jaworzno z grupy Tauron, uważa, że bez problemu może zrealizować oba kontrakty.

– Rafako przygotowuje się na ten scenariusz od dwóch lat. W Opolu nasz zakres prac jest rzeczowo dużo mniejszy niż w Jaworznie, więc nawet sytuacja na rynku nie wpłynie zasadniczo na Rafako. Zasoby projektowe już pracują, a kadra związana z realizacją tych inwestycji jest w końcowej fazie rekrutacji – ocenia pytany przez „Parkiet" Paweł Mortas, prezes Rafako.

9,4 mld zł – to koszt inwestycji w Elektrowni Opole – budowy dwóch bloków węglowych o łącznej mocy blisko 1800 MW

Janusz Piechociński zapowiedział, że dalsze informacje w sprawie inwestycji zostaną przekazane w najbliższym tygodniu. Eksperci nie mają wątpliwości, że do czasu przedstawienia przez rząd bądź samą PGE pełnych informacji w sprawie Opola, notowania PGE będą mocno się wahać.

– W najbliższych dniach najwięcej pytań do rządu będą mieli właśnie akcjonariusze PGE. Z jednej strony mamy informację, że projekt będzie realizowany właśnie przez PGE, z drugiej – wyraźny sygnał, że rząd również myśli o formule wsparcia finansowego tego projektu. Pozwala to domniemywać, że PGE, jeśli na tym projekcie nie zarobi, to przynajmniej nie straci. Jest to jednak domniemanie, ponieważ tak długo, jak nie otrzymamy żadnych konkretnych informacji na temat finansowania, trudno będzie nawet oszacować wpływ tej decyzji na wartość PGE – ocenia Adam Ruciński, prezes BTFG Audit.

Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze