Tauron buduje blok w Tychach. Elektrobudowa ma umowę o wartości ponad 590 mln zł

Tauron Ciepło podpisał umowę z Elektrobudową na budowę bloku energetycznego o mocy 50 MW. Jednostka powstanie w Zakładzie Wytwarzania Tychy. Akcje Elektrobudowy zyskują już prawie 7 proc.

Publikacja: 20.06.2013 12:46

Elektrobudowa podpisała ze spółką Tauron Ciepło umowę na budowę nowego bloku ciepłowniczego o wartoś

Elektrobudowa podpisała ze spółką Tauron Ciepło umowę na budowę nowego bloku ciepłowniczego o wartości 592,5 mln zł netto

Foto: Fotorzepa, Bartek Sadowski bsad Bartek Sadowski

Tauron Ciepło podpisał umowę z Elektrobudową na budowę bloku energetycznego o mocy 50 MW. Jednostka – o bardzo wysokiej, ponad 90 proc. sprawności kotła – powstanie w Zakładzie Wytwarzania Tychy, który jest głównym producentem ciepła dla klientów z terenu miasta oraz firm działających w Tyskiej Podstrefie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Rozbudowa mocy wytwórczych w tyskim zakładzie jest jedną z kluczowych inwestycji realizowanych przez Grupę Tauron.

– To nasz kolejny projekt inwestycyjny, który rozpoczęliśmy w ostatnim czasie. Grupa Tauron, realizując strategię biznesową i wynikający z niej plan inwestycyjny, unowocześnia swój portfel mocy wytwórczych. Nadrzędnym celem jest zapewnienie naszym klientom dostępu do wytworzonej efektywnie ekonomicznie i ekologicznie energii oraz ciepła. Po zakończeniu projektu tyskie źródło będzie dostosowane do zaostrzonych norm emisyjnych – mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Budowa nowych mocy w kogeneracji w tyskim zakładzie przebiega w dwóch etapach. W pierwszym przebudowano kocioł bloku BC-35, który spala w 100 proc. biomasę, instalację podawania biomasy oraz kocioł rusztowy WR40.

Drugi etap obejmuje budowę bloku BC-50 o mocy elektrycznej 50 MWe oraz cieplnej 90 MWt z kotłem fluidalnym, turbiną ciepłowniczo-kondensacyjną wraz z gospodarkami towarzyszącymi oraz niezbędną infrastrukturą. Jednostka będzie charakteryzować się bardzo wysoką, ponad 90 proc. sprawnością kotła, co przyczyni się do poprawy wskaźników ekologicznych. W 2016 r. – po zakończeniu inwestycji – emisja dwutlenku siarki w tyskim zakładzie będzie blisko siedmiokrotnie niższa niż obecnie, tlenków azotu spadnie ponad trzykrotnie, a pyłów niemal czterokrotnie. Ponad dwukrotnie obniży się także emisja dwutlenku węgla.

Zgodnie z podpisaną dziś umową z generalnym wykonawcą – firmą Elektrobudowa– inwestycja ma się zakończyć w 2016 r. Wartość zadania to 592,5 mln zł.

– Modernizacja i rozbudowa mocy w Tychach ma znaczenie zarówno dla ogólnego bilansu wytwórczego spółki, zwiększając współczynnik kogeneracji, jak również wpłynie pozytywnie na środowisko. Dzięki inwestycjom zakład zmniejszy ponad dwukrotnie emisję dwutlenku węgla – mówi Henryk Borczyk, prezes zarządu Tauron Ciepło.

Inwestorzy budowlanej spółki zareagowali pozytywnie na informacje o kontrakcie. Papiery Elektrobudowy rosną przed 13 na giełdzie w Warszawie o prawie 7 proc. Akcje Tauronu spadają o 4,17 proc.

Surowce i paliwa
Rynek czeka na zaktualizowaną strategię KGHM
Surowce i paliwa
Nowe warunki dostaw węgla do Enei źle wróżą Bogdance na kolejne lata
Surowce i paliwa
Pech nie chce opuścić JSW. Znów pożar
Surowce i paliwa
Odsetki należne GreenX Metals od Polski w sporze o węgiel to ok. 16 mln zł
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Surowce i paliwa
Spółka z niemieckim kapitałem nie chce wojny o węgiel. Proponuje współpracę JSW
Surowce i paliwa
Kolejne problemy w JSW. Do kosztów wypłat nagród doszły pożary w kopalni