PGE zmienia zdanie: nie kupi akcji Energi

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Polska Grupa Energetyczna nie weźmie udziału w ofercie publicznej akcji Energi. Powodem jest...

Publikacja: 26.11.2013 08:29

Podejście zmieniło się po przejęciu jego obowiązków przez Piotra Szymanka.

Podejście zmieniło się po przejęciu jego obowiązków przez Piotra Szymanka.

Foto: Archiwum

Inwestorze! Wejdź na www.e-kiosk.pl/eparkiet, zarejestruj się i czytaj darmowe e-wydania "Parkietu". Promocja trwa od 26 listopada do 2 grudnia 2013r.



 

– Dla nas korzystne byłoby przejęcie kontroli nad Energą, a udział w obecnej ofercie byłby tylko i wyłącznie inwestycją portfelową. To nas nie interesuje – powiedział „Parkietowi" Piotr Szymanek, który od 18 listopada pełni obowiązki prezesa PGE, po ustąpieniu ze stanowiska Krzysztofa Kiliana.

Roszady we władzach PGE przyniosły więc diametralną zmianę myślenia o publicznej ofercie akcji Energi. PGE, za rządów Kiliana, deklarowała zainteresowanie udziałem w IPO Energi, również po poinformowaniu przez resort skarbu, że sprzeda tylko nieco ponad jedną trzecią jej kapitału. Na pytanie, czy PGE zrezygnowała z udziału w ofercie, bo uznano cenę akcji za zbyt wysoką, Szymanek odpowiedział: – Mogło tak być. Nie możemy inwestować we wszystko.

Analitycy niejednokrotnie podkreślali, że zainteresowanie Energą ze strony podmiotów branżowych może być dodatkowym atutem zachęcającym do inwestowania w jej akcje. Czy rezygnacja PGE z udziału w IPO wpłynie na powodzenie trwającej oferty publicznej Energi, zwłaszcza w transzy dla instytucji? – Jest bardzo wielu innych inwestorów, którzy zapewne zdecydują się na udział w ofercie. A PGE być może w przyszłości pokusi się o zakup od Skarbu Państwa większego pakietu akcji konkurenta – mówi jeden z analityków. Inny dodaje, że reakcja PGE może wywołać presję na cenę walorów Energi. – Resortowi skarbu może być trudniej uzyskać maksymalną cenę – twierdzi nasz rozmówca.

Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze