Związkowcy: bez gwarancji w ustawie prywatyzacji nie będzie

W środę ma się odbyć spotkanie w ministerstwie skarbu dotyczące prywatyzacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Związkowcy się na nim nie zjawią – wynika z informacji „Parkietu”

Aktualizacja: 27.02.2017 01:11 Publikacja: 07.03.2011 17:36

Związkowcy: bez gwarancji w ustawie prywatyzacji nie będzie

Foto: Fotorzepa, Tom Tomasz Jodłowski

Prywatyzacja wartej 10-12 mld zł JSW zaplanowana jest na maj lub czerwiec. Dziś na spotkaniu górników z wiceminister gospodarki Joanną Strzelec-Łobodzińską w Katowicach ustalano, czy żądania związków górniczych będą spełnione. Związkowcy domagają się, by w ustawie górniczej zapewniono, że skarb państwa zachowa kontrolę nad prywatyzowanymi spółkami węglowymi.

- Ustalono, że w ustawie powinno być zapisane władztwo korporacyjne, by skarb państwa zachował 25 proc. plus jedną akcję i nigdy nie zszedł poniżej tego poziomu. Bez takich zapisów nie ma mowy o zgodzie społecznej na prywatyzację górnictwa – powiedział „Parkietowi” Dominik Kolorz, szef górniczej „Solidarności”. A zgodnie ze strategią dla górnictwa zgoda społeczna jest wymagana do prywatyzacji spółek węglowych. Kolorz podkreśla, że zapis o zachowaniu kontroli państwa powinien też znaleźć się w statucie spółek węglowych, które mają być prywatyzowane. Z informacji „Parkietu” wynika, że na środę ministerstwo skarbu wyznaczyło spotkanie ze związkowcami z JSW. Ale związkowcy raczej na nim się nie zjawią.

- Zaproszono tylko organizacje zakładowe, a ciężar negocjacji z rządem biorą na siebie centrale związkowe. My uważamy, że do takiego spotkania jak najbardziej powinno dojść, ale wtedy, gdy będą już znane jakiekolwiek decyzje rządu w sprawie prywatyzacji JSW, a tu na razie nie ma konkretów. Poza tym boimy się casusu Bogdanki, gdzie rozmawiano tylko ze związkowcami z Bogdanki, a potem państwo oddało kontrolę nad spółką – tłumaczy Kolorz.

Dodaje, że poniedziałkowe spotkanie było bardziej konkretne niż pierwsze dotyczące zmian w ustawie górniczej, o które postulują związkowcy.

- Nie było jednak nikogo z ministerstwa skarbu, co pozwala jednak myśleć, że koncepcje prywatyzacji są różne. Co prawda pani minister Strzelec-Łobodzińska zapewniła nas, że prywatyzacja JSW będzie prowadzona zgodnie z obowiązującą strategią, która zakłada, że kontrola państwa będzie zachowana, ale według nas rząd może mieć inne podejście do tej prywatyzacji niż resort skarbu . Boimy się też, że ministerstwo skarbu będzie chciało sprzedać tylko pakiet swoich akcji, a przecież pieniądze z prywatyzacji spółek węglowych miały trafiać do nich na inwestycje – tłumaczy Kolorz.

Nieco większym optymistą wydaje się być Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. - Choć nikogo z resortu skarbu na spotkaniu nie było, to jednak ze strony rządowej płyną sygnały, że pieniądze z prywatyzacji JSW zasilą spółkę, ale oczywiście oczekujemy na oficjalne potwierdzenie – powiedział w rozmowie z „Parkietem”.

- Sposób prywatyzacji JSW nadal jest niejasny. Nie ma też porozumienia w sprawie gwarancji pracowniczych dla załogi, dlatego za wcześnie mówić o jakimkolwiek porozumieniu – mówi Kolorz.

Związkowcy powtórzyli, że jeśli ich postulaty nie zostaną uwzględnione, prywatyzacja JSW będzie zablokowana.

Następne spotkanie w sprawie zmian legislacyjnych wnioskowanych przez stronę społeczną ma się odbyć za ok. dwa tygodnie.

Surowce i paliwa
W Orlenie nie ma przesłanek mogących zachęcić inwestorów do kupowania akcji
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Surowce i paliwa
Giełdowe spółki nie są zainteresowane rozwojem rynku LNG
Surowce i paliwa
Paliwa na stacjach zdrożeją. O ile więcej zapłacimy za benzynę i olej napędowy?
Surowce i paliwa
Akcjonariusze Orlenu rozliczyli były zarząd i radę nadzorczą
Materiał Promocyjny
NIS2 - skuteczne metody zarządzania ryzykiem oraz środki wdrożenia
Surowce i paliwa
Były zarząd i rada Orlenu,w tym Daniel Obajtek, nie otrzymali absolutorium
Surowce i paliwa
Prezes PGG: Wbrew niektórym opiniom jesteśmy stabilnym przedsiębiorstwem