– To, kiedy nastąpi upublicznienie spółki, będzie zależeć od koniunktury na rynku – mówi Łukasz Kurpiewski, rzecznik PKP. Doradca zaleca przeprowadzenie emisji, ale nie jest wykluczone, że w ofercie część istniejących akcji PKP Energetyka sprzeda właściciel spółki. PKP ma pozostać większościowym udziałowcem firmy.
Zysk PKP Energetyka w 2010 r. wyniósł 131,6 mln zł. Spółka zatrudnia około 8 tys. osób. – Przyjęta strategia prywatyzacji firmy to istotny krok jej rozwoju. Zakłada bowiem, że środki pozyskane ze sprzedaży akcji przeznaczone zostaną na inwestycje – mówi Maria Wasiak, prezes zarządu PKP, właściciela spółki PKP Energetyka.
Doradcy rozpoczynają prace nad prospektem emisyjnym PKP Energetyka. – Rekomendacja w sprawie wyboru ścieżki prywatyzacji była poprzedzona dogłębną analizą. Bardzo dokładnie określiliśmy zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne, od których będzie zależeć sukces prywatyzacji. Jednym z czynników wewnętrznych jest ciekawy i dość unikalny potencjał spółki – wyjaśnia Rafał Skowroński z Obszaru Rynków Kapitałowych Banku Zachodniego WBK, który jest doradcą PKP.
PKP Energetyka jest jednym z największych w Polsce uczestników rynku energii elektrycznej (ma około 3,6 proc. udziału w ilości energii dostarczanej odbiorcom końcowym). Jest właścicielem sieci dystrybucyjnej na terenie całego kraju, zarówno w centrach dużych miast jak i na terenach słabiej zurbanizowanych. Istotną częścią działalności spółki jest dostarczanie energii elektrycznej na potrzeby transportu kolejowego, ale 45 proc. jej klientów stanowią też firmy spoza branży kolejowej.