Obecnie ZE PAK kończy budowę w Koninie jednostki na biomasę o mocy 150 MW. – Stopniowo odchodzimy od węgla. Lokalne zasoby surowca wyczerpują się w szybkim tempie – wyjaśniła Katarzyna Muszkat, prezes ZE PAK w nagraniu opublikowanym przez wielkopolski portal lm.pl. Zaznaczyła, że do 2025, 2026 r. elektrownie z ZE PAK jednak będą jeszcze korzystać z węgla brunatnego.
Dlaczego zespół elektrowni zamierza wejść w produkcję energii z gazu? – Eksploatacja bloku energetycznego w tej technologii oznacza ograniczenie emisji CO2 nawet o 70 proc. w stosunku do węgla – powiedziała szefowa ZE PAK.
Koszt budowy bloku gazowego, jaki zespół elektrowni zamierza zbudować w Adamowie, należy szacować na niemal 2 mld zł. Dodatkowo ZE PAK będzie musiał przeznaczyć do 500 mln zł na mniejszy blok w Koninie.
W sfinansowaniu obu tych projektów pomoże prawdopodobnie emisja nowych akcji ZE PAK. – Trwają przygotowania do wprowadzenia spółki na giełdę. Będzie szykowana do prywatyzacji w IV kwartale 2011 r., ale naszym celem jest, aby do debiutu doszło do końca I kwartału 2012 r. – powiedział PAP wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.