– Zamierzamy jednak zweryfikować w górę założenia dotyczące energii odnawialnej. Przewidywaliśmy, że do 2020 r. osiągniemy 350 megawatów mocy w energetyce wiatrowej. Może się to jednak stać już w ciągu trzech, czterech lat – powiedział w rozmowie z PAP Maciej Owczarek, prezes Enei.
Enea bierze pod uwagę udział w projektach budowy farm wiatrowych o mocy kilkuset megawatów. – Przyzwoita farma nie powinna mieć mniej niż 30–40 MW. Analizowane projekty, na różnych etapach zaawansowania, znacznie przekraczają moc 350 MW, dlatego chcemy zwiększyć zakładane cele w energetyce odnawialnej – powiedział Owczarek. Enea-Operator, podmiot zależny Enei, otrzyma od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pieniądze na wymianę prawie 1,7 tys. transformatorów.
Celem realizacji projektu jest ograniczenie strat na przesyle energii o 7,9 tys. megawatogodzin energii rocznie. Tą ilością prądu można zasilić 2–2,5 tys. gospodarstw domowych. Jednocześnie NFOŚiGW szacuje, że modernizacja pozwoli ograniczyć emisję CO2 o 6,93 tys. ton rocznie. Koszt wymiany urządzeń to 51,9 mln zł, natomiast dofinansowanie wyniesie 16,7 mln zł. Inwestycja rozpocznie się w przyszłym miesiącu, a zakończy w grudniu 2014 r.
Podobną umowę na dofinansowanie wymiany transformatorów podpisała pod koniec sierpnia PGE Dystrybucja.