Podczas wczorajszego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa dokonano zmian w statucie spółki. Najważniejsza z nich dotycząca ograniczenia liczby głosów na WZA do 10 proc. przez każdego z udziałowców innego niż Skarb Państwa. W uzasadnieniu podano, że jest to związane z koniecznością zabezpieczenia spółki przed wrogim przejęciem i zapewnienia klientom przedsiębiorstwa niezawodnych i bezpiecznych dostaw gazu.
Obecnie jedynym dużym akcjonariuszem PGNiG jest Skarb Państwa, który posiada 72,4 proc. udziałów. Kilka tygodni temu minister skarbu Mikołaj Budzanowski podkreślał, że zmiany w statutach spółek kontrolowanych przez resort nie mają związku z jakimikolwiek planami emisji akcji ani sprzedaży papierów przez rząd.
Z kolei wiceminister skarbu Paweł Tamborski tłumaczył, że zmiany w statutach giełdowych spółek kontrolowanych przez państwo to zapewnienie standardów korporacyjnych obecnych w innych firmach Skarbu.
Geovita na sprzedaż
Akcjonariusze zgodzili się też na objęcie przez PGNiG wszystkich nowych akcji Geovity, która prowadzi w Polsce sieć hoteli i ośrodków wypoczynkowo-konferencyjnych. Obejmie je w zamian za aporty w postaci hotelu Perła Bieszczadów w Czarnej oraz hotelu Bukowy Dworek w Gronowie.
Ponadto PGNiG dokona konwersji na akacje pożyczki udzielonej na sfinansowanie modernizacji Centrum Zdrowia, Urody i Rekreacji Geovita w Dźwirzynie. Ta konwersja i podwyższenie kapitału Geovity będzie możliwe pod warunkiem znalezienia inwestora strategicznego dla tej spółki (PGNiG ma 100 proc. udziałów). Wczorajsze NWZA wyraziło zgodę na sprzedaż Geovity w trybie publicznego zaproszenia do rokowań, bez przeprowadzania przetargu publicznego.