Akcje Energi do Inwestycji Polskich?

Wygląda na to, że w tym roku akcje Energi mogą zarówno wejść na giełdę, zostać sprzedane inwestorowi strategicznemu, jak i zostać wykorzystane do wspierania polskiej gospodarki.

Aktualizacja: 11.02.2017 23:19 Publikacja: 14.02.2013 16:34

Roman Szyszko, wiceprezes Energi

Roman Szyszko, wiceprezes Energi

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski Krzysztof Skłodowski

- Część akcji grupy Energa , która ma zadebiutować na warszawskiej giełdzie w pierwszej połowie tego roku, może zasilić Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR), państwowy wehikuł mający wspierać inwestycję, powiedział wiceminister skarbu.

- Dokapitalizowanie PIR moglibyśmy zrobić w ramach IPO Energi. Część akcji Energi może zostać wniesiona do PIR i tam sprzedana w ramach IPO. To jest jedna z opcji. Musielibyśmy na to dostać zgodę Rady Ministrów - powiedział dziennikarzom wiceminister skarbu Paweł Tamborski.

PIR to wehikuł, który ma wesprzeć inwestycje, głównie w infrastrukturę, poprzez sprzedaż tej części akcji spółek skarbu państwa, w których ma on więcej akcji niż poziom wymagany, by je kontrolować.

Ta kontrolowana w pełni przez państwo firma ma być poprzez swoje spółki zależne mniejszościowym, 20-30-procentowym udziałowcem projektów inwestycyjnych. A po jakimś czasie wychodzić z nich z zyskiem. Program inwestycji ma także kredytami i gwarancjami wspierać państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

- Na początkowym etapie dokapitalizowania PIR-u potrzebowalibyśmy około 300 milionów złotych - dodał Tamborski. Można szacować, że to równowartość kilku procent akcji Energi.

Skarb państwa w ramach publicznej oferty zamierza zmniejszyć zaangażowanie w Energę do nie mniej niż 50 procent akcji. Na sprzedaż trafią na pewno stare akcje, ale MSP nie wyklucza, że będzie i emisja nowych akcji. Ze względu na to, że obecnie Skarb Państwa ma 84,2 proc. akcji spółki, może inwestorom giełdowym sprzedać nie więcej niż 33 proc. walorów spółki w IPO. Tę ilość akcji

Rząd chciał wcześniej sprzedać 84 proc. akcji Energi za 7,5 miliarda złotych innej kontrolowanej przez siebie spółce, PGE Polskiej Grupie Energetycznej, ale transakcję zablokował urząd antymonopolowy.

Surowce i paliwa
Nowe warunki dostaw węgla do Enei źle wróżą Bogdance na kolejne lata
Surowce i paliwa
Pech nie chce opuścić JSW. Znów pożar
Surowce i paliwa
Odsetki należne GreenX Metals od Polski w sporze o węgiel to ok. 16 mln zł
Surowce i paliwa
Spółka z niemieckim kapitałem nie chce wojny o węgiel. Proponuje współpracę JSW
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Surowce i paliwa
Kolejne problemy w JSW. Do kosztów wypłat nagród doszły pożary w kopalni
Surowce i paliwa
Nagrody nie wpłyną na koszty JSW