Czy banki pogrążą JSW?

Co oznacza przedłużenie negocjacji węglowej spółki z obligatariuszami?

Aktualizacja: 06.02.2017 18:58 Publikacja: 24.09.2015 06:17

Czy banki pogrążą JSW?

Foto: GG Parkiet

Jastrzębska Spółka Węglowa nie wykupiła we wskazanym terminie obligacji objętych przez ING Bank Śląski. ING zażądał wcześniejszego wykupu papierów dłużnych o wartości około 75 mln zł. Zarząd spółki zaznacza, że wciąż trwają intensywne rozmowy ze wszystkimi obligatariuszami, a więc PKO BP, BGK, ING oraz PZU, dotyczące restrukturyzacji zadłużenia JSW, w tym zawarcia umowy typu standstill. – Ma ona m.in. regulować kwestię warunków i terminów wykonania przysługującego każdemu z obligatariuszy prawa do żądania wcześniejszego wykupu posiadanych przez niego obligacji – wyjaśnił zarząd JSW.

Nadzieja na happy end

Te informacje płynące z kontrolowanej przez Skarb Państwa węglowej spółki analitycy biorą za dobrą monetę. – Przedłużenie negocjacji może świadczyć o tym, że jest szansa na osiągnięcie porozumienia z bankami – twierdzi Marcin Gątarz, analityk Pekao IB.

Program emisji obligacji o wartości 700 mln zł i 163,75 mln dolarów został uruchomiony w połowie 2014 r. w celu sfinansowania zakupu od pogrążonej w kłopotach Kompanii Węglowej kopalni Knurów-Szczygłowice. Program przewidywał, że obligatariusze będą mogli skorzystać z opcji wcześniejszego wykupu papierów, jeśli JSW nie wyemituje w wyznaczonym terminie dodatkowych obligacji na rynkach zagranicznych. Jastrzębska spółka próbowała wywiązać się z tego zobowiązania, ale rozmowy z zagranicznymi instytucjami finansowymi zakończyły się fiaskiem. Jak dotąd z opcji wcześniejszego wykupu postanowił skorzystać tylko ING, który jest jedynym uczestnikiem programu emisji niekontrolowanym przez Skarb Państwa. Zarząd JSW wciąż próbuje przekonać bank do wycofania tego żądania.

Natomiast z nieoficjalnych wypowiedzi przedstawicieli pozostałych obligatariuszy wynika, że są oni skłonni dać JSW czas na realizację nowego planu restrukturyzacji. Ma on uwzględniać wciąż spadające ceny węgla koksowego oraz ostatnie porozumienie ze związkami zawodowymi, które zgodziły się na spore cięcia w świadczeniach pracowniczych. Niektórzy porównują sytuację JSW do Polimeksu-Mostostalu, któremu dzięki porozumieniu z bankami, udało się stanąć na nogi.

To za mało

Część analityków twierdzi jednak, że wstrzymanie się przez obligatariuszy z realizacji opcji wykupu obligacji to zbyt mało, by uratować sytuację JSW. – Biorąc pod uwagę spadające ceny węgla koksowego, spółka jeszcze w tym roku może mieć problemy płynnościowe i musi myśleć o kolejnych działaniach ratunkowych – przekonuje Gątarz.

Tanieje nie tylko węgiel koksowy, ale i energetyczny. Ostatnio ceny tego surowca w europejskich portach spadły nawet poniżej 50 dolarów za tonę. – W ostatnim czasie obserwujemy kolejne turbulencje na rynku surowców. Ostatni spadek cen węgla energetycznego traktujemy jako ruch wyłącznie krótkoterminowy. W kolejnych miesiącach sytuacja powinna się stabilizować, i oczekujemy wręcz powolnego odbicia cen, bo w naszym odczuciu utrzymywanie się tak niskich stawek w dłuższym okresie wydaje się mało realne – przekonuje Maciej Bobrowski, analityk DM BDM.

[email protected]

Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw