Energetyka zaangażuje się w górnictwo

Wokół Towarzystwa Finansowego Silesia rząd chce budować ideę koncernu paliwowo-energetycznego. Dzisiaj zapadła decyzja o wniesieniu 100 proc. udziałów Kompanii Węglowej właśnie do TF Silesia.

Aktualizacja: 06.02.2017 17:34 Publikacja: 30.09.2015 15:21

Energetyka zaangażuje się w górnictwo

Foto: Bloomberg

Specjalne posiedzenie rządu w sprawie Kompanii Węglowej odbyło się w środę w południe. Później zaplanowano konferencję szefa MSP Andrzeja Czerwińskiego i pełnomocnika ds. górnictwa Wojciecha Kowalczyka.

30 września mija termin styczniowego porozumienia ze związkowcami w sprawie tzw. Nowej Kompanii Węglowej. Posiedzenie będzie dotyczyło wniosku MSP o wyrażenie prze Radę Ministrów zgody „na zbycie w trybie innym niż określony w art. 33 ust. 1 ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji poprzez wniesienie do Towarzystwa Finansowego Silesia należących do Skarbu Państwa do 100 proc. akcji Kompanii Węglowej, w zamian za objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym tej Spółki".

O godzinie 14 odbędzie się konferencja prasowa ministra Skarbu Państwa Andrzeja Czerwińskiego oraz pełnomocnika rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciecha Kowalczyka.

30 września mija termin styczniowego porozumienia rządu ze związkowcami, które zakładało przeniesienie 11 kopalń do tzw. Nowej Kompanii Węglowej. W czwartek resort skarbu podał, że Nowa Kompania Węglowa powstanie w kształcie kapitałowym, który nie będzie zakwestionowany przez Komisję Europejską. Podkreślono, że prace nad nadaniem jej tego kształtu wymagają więcej czasu, więc powstanie ona po 30 września.

- Silesia w nowym kształcie będzie podstawą silnego koncernu paliwowo-energetycznego. Już mamy pozytywną opinię na ten temat od największej grupy energetycznej (PGE- red.), która pozytywnie ocenia ten projekt i widzi swoją przyszłość w połączeniu z górnictwem. Mamy sygnały od innych firm energetycznych, że taka koncepcja może być podstawą do stworzenia silnych grup zdolnych do konkurowania na europejskim rynku – powiedział w czasie konferencji Czerwiński. Wśród nich wymienił także Energę i PGNIG.

Jak powiedział TF Silesia przejmie 11 kopalni, utrzyma ich płynność finansową i zagwarantuje by w przyszłości mogły one działać w oparciu o zasady rynkowe.

Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw