Bezpieczeństwo Polski wciąż oparte na węglu

– Przez lata polska polityka energetyczna oparta była na założeniu samowystarczalności w oparciu o nasze własne surowce: węgiel kamienny i brunatny – mówił nam minister energii Krzysztof Tchórzewski. Wydawałoby się, że konieczność dostosowania się do wymogów UE oraz rosnące koszty użycia tego surowca zakończą tę epokę.

Publikacja: 06.09.2019 05:03

Minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Foto: materiały prasowe

– Stabilna, rozłożona na lata transformacja energetyczna zapewnia również pewność działania górnictwu – podkreślił jednak Tchórzewski podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. – Zużycie energii w Polsce będzie rosło. Nie możemy spowodować, żeby zabrakło nam energii. Górnictwo zaczyna potrzebować inwestycji, żeby wypełnić to, na co dostaliśmy zgodę Komisji Europejskiej, w ramach rynku mocy. To inwestycje liczone w miliardach złotych – dodał.

Te deklaracje mają być dla górnictwa sygnałem, że ma ono stabilną perspektywę działania. Wiceminister energii Adam Gawęda wspominał też w tym kontekście o wyjątkowo dużych nakładach inwestycyjnych w górniczych firmach, m.in. na nową kopalnię Bzie-Dębina (JSW) czy rozbudowę kopalni Piast-Ziemowit (PGG). W politykę inwestycyjną wpisują się też projekty zgazowywania węgla, które miałyby być realizowane m.in. przez PGG czy LW Bogdanka (która chciałaby zbudować największą na świecie elektrownię ze zgazowaniem węgla).

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze