Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo będzie rozwijać technologie wodorowe razem z Toyota Motor Poland. W ramach porozumienia powstanie pilotażowa stacja tankowania pojazdów wodorem na warszawskiej Woli. Ma to być pierwszy krok w realizacji zaplanowanego przez gazowniczą spółkę programu wodorowego.
– Przy testowaniu stacji współpracować będziemy z Toyotą, uznanym w świecie motoryzacji partnerem i czołowym producentem pojazdów zasilanych wodorem. Jestem przekonany, że pozwoli nam to przyczynić się do efektywnego rozwoju rynku tego paliwa w Polsce – komentuje Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.
Grupa ma w swoich dalszych planach także produkcję wodoru, w tym „zielonego", czyli wykorzystującego odnawialne źródła energii, magazynowanie tego paliwa i jego dystrybucję, a także zastosowania w energetyce przemysłowej.
Eksperci przekonują, że kurczący się dostęp do zasobów paliw kopalnych oraz potrzeba ograniczenia emisji CO2 spowodują dynamiczny rozwój rynku wodoru w kolejnych latach. Szacują, że do 2022 r. globalna wartość tego rynku może wynieść 600 mld zł, co oznaczałoby 35-proc. wzrost w stosunku do 2015 r.
O zaangażowaniu w ten biznes informowały też inne krajowe spółki. Polenergia podpisała w tej sprawie list intencyjny z Siemensem Energy. ZE PAK w kwietniu zawarł kontrakt z firmą Hydrogenics Europe na zakup elektrolizera do produkcji zielonego wodoru. Z kolei PKN Orlen do 2021 r. wybuduje hub wodorowy we Włocławku, gdzie najpierw będzie produkować paliwo stosowane w transporcie. W długiej perspektywie paliwowy koncern zakłada dostawy wodoru na potrzeby statków i dla celów grzewczych. box